مجله اینترنتی

کشف سنگ باستانی 1000‌ساله‌ای که احتمالاً «اسکوربرد» یک ورزش مایایی بوده است [تماشا کنید]

اوایل این هفته، در یکی از مناطق باستان‌شناسی مکزیک یک سنگ باستانی کشف شد که اکنون باستان‌شناسان ادعا کرده‌اند احتمالاً «صفحه امتیازات» (اسکوربورد) یک بازی قدیمی با توپ مانند فوتبال بوده است.

طبق گزارش‌های منتشر‌شده درباره این سنگ باستانی، محققان و باستان‌شناسانی که آن را در منطقه «چیچن ایتزا» از تمدن مایا پیدا کرده‌اند، قطر آن را کمی بیش از 32 سانتی‌متر و وزن آن را حدود 40 کیلوگرم اعلام کرده‌اند. قدمت این سنگ که انتظار می‌رود نوعی تابلوی امتیازات باشد، بین سال‌های 800 تا 900 میلادی تخمین زده شده است.

سنگ باستانی دوران مایا

در مرکز این سنگ دو شخصیت دیده می‌شود و همچنین اطراف آن‌ها با خطوط هیروگلیف نوشته شده است. یکی از شخصیت‌ها سرپوش پَر بر سر دارد و دیگری که ظاهراً حریف اوست، عمامه مار را که مخصوص افراد بلندپایه جامعه مایا است، بر سر دارد.

کارشناسان اکنون درحال تجزیه‌و‌تحلیل و تفسیر سنگ و انجام کارهای لازم برای آماده‌سازی آن برای حفاظت هستند.

به گفته کارشناسان نمادنگاری، براساس دو چهره کشیده‌شده روی سنگ باستانی، می‌توان گفت که این صفحه امتیازات به یک بازی توپی قدیمی به نام «پلوتا» مربوط می‌شود. یک بازی تیمی که با یک توپ لاستیکی سنگین انجام می‌شود. به نقل از رویترز، مردمان آمریکای میانه بازی‌های توپی را به‌عنوان نوعی تمرین سنتی انجام می‌دادند و ظاهراً این بازی‌ها برای آن‌ها دارای مفاهیم آیینی بوده است.

چیچن ایتزا که محل کشف این سنگ باستانی است، در شبه‌جزیره یوکاتان مکزیک قرار دارد و یک مرکز تاریخی مهم از تمدن مایا محسوب می‌شود. این اثر باستانی همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *