مجله اینترنتی

کشف سریع‌ترین ستاره که با سرعت 8000 کیلومتر در ثانیه به دور سیاهچاله‌ای می‌چرخد

اخترشناسان سریع‌ترین ستاره شناخته شده را کشف کردند که S4716 نام دارد و با سرعت شگفت‌انگیز 8000 کیلومتر در ثانیه به دور سیاهچاله مرکز کهکشان راه‌شیری (*Sagittarius A) می‌چرخد. با این اوصاف، یک دور چرخش کامل به دور این سیاهچاله را در حدود چهار سال انجام می‌دهد.

طبق گزارش منتشر شده، این ستاره با سرعت فوق‌العاده 29 میلیون کیلومتر در ساعت یا نزدیک به 8000 کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند که با این وجود، سریع‌ترین ستاره شناخته شده محسوب می‌شود.

ستاره

فاصله بسیار نزدیک ستاره با سیاهچاله

S4716 بخشی از گروه متراکمی از ستارگان است که به دور سیاهچاله *Sgr A می‌چرخند و ستاره‌شناسان از آن به عنوان خوشه S یاد می‌کنند. تمام ستارگان موجود در این دسته، با سرعت بالایی حرکت می‌کنند، اما از نظر جرم و میزان روشنایی، با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. ستاره دیگری در این خوشه که S2 نام دارد، بیشتر شناخته شده است و از S4716 بسیار بزرگتر است.

با این وجود، چرخش کامل S2 به دور سیاهچاله 16 سال طول می‌کشد و از *Sgr A به اندازه 18 میلیارد کیلومتر فاصله دارد. برای مقایسه، فاصله S4716 تا سیاهچاله حدود 15 میلیارد کیلومتر است که حدود 100 برابر فاصله بین زمین و خورشید است.

کشف ستارگان بسیار نزدیک به سیاهچاله می‌تواند اطلاعات موجود درباره تکامل کهکشان و ستارگان را افزایش دهد. «مایکل زجاچک»، اخترشناس دانشگاه ماساریک جمهوری چک در بیانیه خود گفت:

«مدار کوتاه مدت و فشرده S4716 بسیار گیج‌کننده است. ستاره‌ها نمی‌توانند به این راحتی در نزدیک سیاه‌چاله شکل بگیرند. S4716 مجبور بوده تا به سمت داخلی حرکت کند که همین امر باعث شده تا مدار آن به طور‌قابل‌توجهی کوچک شود.»

ستاره

«فلوریان پیسکر»، اخترفیزیکدان دانشگاه کلن و یکی از نویسندگان این تحقیق جدید همراه با تیم تحقیقاتی خود، برای تایید دوره مداری ستاره S4716 از داده‌های پنج تلسکوپ از جمله وی‌ال‌تی (Very Large Telescope) و البته تکنیک‌های تحلیلی خود استفاده کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *