مجله اینترنتی

ویروس‌های باکتریوفاژ برای اولین بار در تاریخ عفونت باکتریایی ریه را درمان کردند

محققان برای اولین بار در تاریخ توانستند از ویروس‌های «باکتریوفاژ» برای درمان یک نوع عفونت ریه مایکوباکتریال که در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم شده، استفاده کنند. این درمان به یک بیمار مبتلا به فیبروز سیستیک اجازه داد شرایط پیوند ریه را پیدا کند و نجات یابد.

«جری نیک»، محقق ارشد این مطالعه و مدیر برنامه فیبروز سیستیک بزرگسالان در بیمارستان ملی یهودیان واقع در کلرادوی آمریکا می‌گوید: «سال‌ها تلاش‌های ناموفقی داشتیم تا عفونت مایکوباکتریال را با انواع آنتی‌بیوتیک‌ها از بین ببریم. وقتی از دشمنان طبیعی این باکتری استفاده کردیم، توانستیم عفونت را از بین ببریم و دست به پیوند موفق ریه بزنیم.»

نجات بیمار ناامید با ویروس‌های باکتریوفاژ

«جارود جانسون»، بیماری که این درمان روی او استفاده شده می‌گوید: «از بابت تلاش، استقامت و خلاقیت تمام افرادی که در درمان من دخیل بودند، بسیار سپاسگزارم. فکر می‌کردم راهی برای نجاتم نیست. [ولی] آن‌ها به معنای واقعی کلمه زندگی‌ام را نجات دادند.» جانسون 26 ساله از کودکی با عفونت‌های ریوی مختلف روبرو بود و به همین خاطر هر سال چند بار در بیمارستان بستری می‌شد.

باکتری

این بیمار در بزرگسالی به خاطر عفونت پیوسته مایکوباکتریوم آبسسوس در یک بازه زمانی شش ساله به سرعت با افت کارکرد ریه مواجه شد و پزشکان را به این نتیجه رساند که بدون پیوند ریه احتمالا تا چند سال دیگر از دنیا خواهند رفت. با این حال، سه مرکز پیوند عضو به خاطر همین عفونت مایکوباکتریال درخواست‌های او را رد کردند.

این جا بود که نیک و همکارانش برای اولین بار به استفاده از فاژ برای درمان یک بیمار روی آوردند. این درمان حدود 200 روز طول کشید اما چنان موفقیت‌آمیز بود که جانسون را برای پیوند ریه آماده کرد. جری نیک می‌گوید: «این تحقیق می‌تواند نقشه راهی برای استفاده‌های بعدی از فاژها در درمان بیماران مبتلا به عفونت ریوی مایکوباکتریوم آبسسوس پیشرفته باشد و جان آن‌ها را نجات دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *