مجله اینترنتی

ناسا با هدف استفاده از انرژی هسته‌ای در ماه با سه شرکت خصوصی قرارداد بست

ناسا برای تحقق اهداف پروژه «آرتمیس» و ساخت پایگاه‌ در ماه، نیاز به تامین نیرو به کمک شکافت هسته‌ای در سطح این کره دارد و حالا سه قرارداد 12 ماهه 5 میلیون دلاری با شرکت‌های «لاکهید مارتین»، «وستینگهاوس» و «IX» برای تامین انرژی هسته‌ای در ماه منعقد کرده است. هنوز طرح‌های دقیقی برای سیستم قدرت هر شرکت فاش نشده، اما این سیستم‌ها باید ظرف یک دهه آینده شروع به کار کنند تا توانایی خود را به نمایش بگذارند.

استفاده از انرژی هسته‌ای روی ماه

این سیستم‌ها باید نسبتا سبک و مستحکم باشند و توانایی تولید حداقل 40 کیلووات نیرو را داشته باشند. ناسا عقیده دارد این مقدار نیرو برای تامین برق 30 خانه به مدت 10 سال کافی است. این نیروگاه‌ها به دلیل ماهیت هسته‌ای خود، قادرند 24 ساعت شبانه روز و هفت روز در هفته برق تولید کنند. بدین ترتیب، ناسا حتی بدون استفاده از نور خورشید نیز می‌تواند انرژی مورد نیاز پایگاه‌ها و ماموریت‌های خود را به کمک انرژی هسته‌ای در ماه تامین کند.

این شرکت‌ها به تنهایی کار نمی‌کنند. لاکهید مارتین با «BWXT» و «Creare» شریک است. همچنین وستینگهاوس با «Aerojet Rocketdyne» همکاری می‌کند و در نهایت IX (که سرمایه‌گذاری مشترک میان «Intuitive Machines» و «X-Energy» است) با «بوئینگ» و «Maxar» شراکت دارد.

پروژه آرتمیس ناسا اهداف شگفت‌انگیزی دارد: فرود اولین زن و اولین فرد رنگین پوست روی ماه تا سال 2024 توسط این ماموریت محقق می‌شود. خدمه آرتمیس همچنین اولین انسان‌هایی خواهند بود که در 52 سال گذشته روی ماه قدم می‌گذارند. به گفته ناسا، این پروژه قرار است بیش از هر زمان دیگری در سطح ماه کاوش کند.

 انرژی هسته ای در ماه

علاوه بر ماموریت‌های ماه، چندین شخصیت برجسته از جمله «ایلان ماسک»، مالک شرکت فضایی «اسپیس ایکس» در مورد فرستادن انسان به مریخ صحبت کرده‌اند. با این‌حال، مطالعات نشان می‌دهند پیش از حضور در مریخ، نیاز داریم تا با حضور در ماه تجربه‌های لازم را کسب کنیم. پیش از این انسان تنها یکبار دیگر و در سال 1972 موفق به قدم گذاشتن بر سطح ماه شده است.

«جیم رویتر»، معاون مدیر فضایی ناسا در اداره ماموریت فناوری معتقد است کاوش در ماه، ما را مریخ و سیارات فراتر خواهد برد. این تحقیقات به ما کمک می‌کنند تا زمینه لازم برای زندگی طولانی مدت در فضا را در فراهم کنیم.

ناسا می‌گوید: «هدف اصلی ما در این مرحله جمع‌آوری اطلاعاتی است که در نهایت منجر به ساخت یک سیستم قدرتمند شکافت هسته‌ای با مجوز پرواز می‌شود.»

سال گذشته ناسا با پنج نهاد خصوصی در زمینه طراحی فرودگر جدید ماه قرارداد بست که آن‌ها مجموعا 146 میلیون دلار برای مشارکت خود دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *