مجله اینترنتی

ناسا آخرین تصویر از کاوشگر InSight را در منطقه‌ای دلهره‌آور از مریخ منتشر کرد

کاوشگر «اینسایت» (InSight) ناسا که ماموریت آن تهیه کردن نقشه درونی سیاره سرخ بوده، سال 2018 به فضا پرتاب شد و اکنون چیزی به پایان ماموریت و بازنشستگی آن باقی نمانده است. حالا ناسا تصویری از InS‌ight را به اشتراک گذاشته که ظاهرا آخرین عکس آن خواهد بود.

«پل بایرن»، دانشمند سیاره‌شناس آخرین عکس فضاپیمای InSight را در توییتر به اشتراک گذاشته و نوشته:

«این احتمالا آخرین عکسی است که ماموریت InSight به خانه ارسال کرده است. عکس در روز یکشنبه 30 اکتبر 2022 [8 آبان] و ساعت 5:20 بعد از ظهر به وقت محلی گرفته شده است. با وجود پنل‌های خورشیدی پوشیده از گرد و غبار آن، انتظار نمی‌رود که Insight بیشتر از چند هفته دوام بیاورد. این تقریبا پایان [کار آن] است.»

آخرین عکس کاوشگر InSight ناسا

ناسا

ناسا قبلا نیز در تابستان سال 2021 اعلام کرده بود که Insight به پایان خود نزدیک شده، اما در بهار همان سال پس از یک اقدام اضطراری، این کاوشگر به کار ادامه داد.

بایرن در ادامه توییت خود توضیح می‌دهد:

«اینسایت در Elysium Planitia نشسته است، یک دشت وسیع استوایی و مکانی کاملا بایر و متروک. فقط به این عکس نگاه کنید. تصور کنید چقدر ساکت و خالی است. چقدر تنها.»

علاوه بر بایرن، حساب رسمی InSight در توییتر نیز اخیرا توضیحاتی درباره این فضاپیما ارائه کرده است:

«روزی فرا می‌رسد که من ساکت خواهم شد و مطالعه سیاره سرخ به اندازه تقریبا چهار سال زمینی (بیش از دو سال مریخی) را به پایان خواهم رساند. با پایان یافتن زمان من در مریخ، تیم من به دانشمندان کمک می‌کند تا از همه چیزهایی که جمع‌آوری کرده‌ام بیشترین بهره را ببرند.»

همانطور که دانشمند سیاره‌شناسی توضیح می‌دهد، ماموریت InSight قرار بود یک سال زمینی طول بکشد که در نهایت، چهار سال طول کشیده است.

به گفته ناسا، بزرگترین ماموریت اینسایت قبل از انتقال نهایی، ذخیره تمام داده‌هایی است که در مورد هسته مریخ و فعالیت امواج لرزه‌ای آن جمع‌آوری کرده. به زودی چراغ‌های InSi‌ght برای همیشه خاموش خواهند شد و می‌توان انتظار داشت که در سال‌های آینده، اطلاعات ارزشمندی از آن توسط دانشمندان کسب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *