مجله اینترنتی

مطالعه جدید: میزان اثرگذاری مکمل‌های ویتامین D با وزن فرد ارتباط دارد

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهند که مزایای بالقوه مصرف مکمل‌های ویتامین D ممکن است از وزن افراد تأثیر بگیرد. در این مطالعه نشان داده شده است که سطح ویتامین و سایر نشانگرهای مرتبط با این مکمل‌ها در افراد دارای اضافه وزن و چاق، نسبت به افرادی که شاخص توده بدنی پایین‌تری داشتند، افزایش کمتری پیدا کرده است.

مطالعه جدید، تحلیل مجددی از کارآزمایی VITAL است؛ پروژه‌ای در مقیاس بزرگ‌تر که در آن ارتباط بین مصرف پیشگیرانه ویتامین D یا مکمل‌های دریایی امگا 3 و خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی در افراد مسن بررسی شده. این کارآزمایی تصادفی و کنترل‌شده با دارونما توسط محققان بیمارستان Brigham and Women’s Hospital، وابسته به دانشگاه هاروارد انجام شده است.

هرچند در این کارآزمایی به اثر قابل‌توجه مکمل‌ها بر وجود سرطان اشاره نشده، اما برخی از داده‌های آن نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین D در افرادی که BMI (شاخص توده بدنی) کمتر از 25 دارند (BMI بین 18.5 تا 25 طبیعی در نظر گرفته می‌شود) با فوایدی همراه است. به عنوان مثال خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های خودایمنی را کمتر می‌کند و احتمال مرگ‌و‌میر ناشی از سرطان را نیز کاهش می‌دهد.

بررسی نحوه تأثیر ویتامین D

کارآزمایی

برای درک بهتر این ارتباط، برخی از محققان تصمیم گرفتند نمونه خون گرفته‌شده از بیش از 16 هزار شرکت‌کننده بالای 50 سال را بررسی کنند. با وجود این نمونه‌ها، دانشمندان می‌توانستند قبل از شروع مطالعه، سطح کل ویتامین D و سایر نشانگرهای زیستی مربوط به آن را بررسی کنند. از حدود 2700 نفر از این افراد نیز دو سال بعد دوباره آزمایش خون گرفته شد.

به گفته آن‌ها سطح ویتامین D و نشانگرهای زیستی آن در افراد، به‌طور کلی پس از مصرف مکمل، بدون توجه به BMI افزایش پیدا می‌کند. اما میزان آن در افرادی که BMI بالای 25 داشتند، به‌طور قابل‌توجهی کمتر است.

در مورد اینکه چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد، محققان به دو نظریه اشاره کردند. مورد اول اینکه سطح بالاتر چربی بدن باعث می‌شود ویتامین‌ D بیشتری از گردش خون فرد خارج و ذخیره شود. مورد دوم اینکه مشکلات کبدی مرتبط با چاقی ممکن است متابولیسم مؤثر ویتامین D را دشوار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *