مجله اینترنتی

مشکل نشتی توالت کرو دراگون: فضانوردان از لباس زیر اضافه استفاده کنند

نشت توالت کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس باعث شده چهار فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی که قرار است در ماه جاری به زمین برگردند، در سفر چند ساعته خود به دستشویی دسترسی نداشته باشند. یکی از مدیران ناسا می‌گوید آن‌ها باید به لباس زیر اضافه خود اتکا کنند.

اسپیس ایکس اولین بار ماه گذشته پس از ماموریت Inspiration4 متوجه مشکل توالت شد. این شرکت فهمید چسب لوله‌ای که ادرار را به مخزن نگهداری منتقل می‌کرد، از بین رفته و در زیر کفپوش کپسول نشتی ایجاد کرده است. این مشکل ظاهرا در هر سه کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس وجود دارد.

ناسا اعلام نکرده که «شین کیمبرو»، «مگان مک‌آرتور»، «توماس پسکت» و «آکیهیکو هوشیده» در مسیر بازگشت به زمین چند ساعت را باید بدون توالت سر کنند. تاکنون فقط دو کپسول کرو دراگون از ایستگاه فضایی به زمین برگشته‌اند که سفر اولی ۱۹ ساعت و دومی ۶ ساعت طول کشید. «استیو استیچ»، مدیر برنامه کرو کامرشال ناسا می‌گوید طول سفر به عوامل مختلفی از جمله اثر داینامیک مداری و آب و هوا بستگی خواهد داشت، اما این سازمان در تلاش است تا همواره فضانوردان را در کمترین زمان به زمین برگرداند.

«ویلیام گرستن‌مایر»، مدیر تضمین ماموریت اسپیس ایکس مدعی است مشکل نشتی توالت کرو دراگون باعث می‌شود ادرار اساسا به مخزن نگهداری نرود و در عوض وارد سیستم فن شود. در این فضاپیما از فن‌ها برای مکش و کنترل جریان حرکت ادرار استفاده می‌شود چون در محیط ریزگرانشی فضا، مایعات می‌توانند در هر جهتی حرکت کنند.

اگرچه ماموریت Inspiration4 به‌تازگی انجام شده، اما کپسول کرو دراگون در ماه آوریل به ایستگاه فضایی رفته بود و اسپیس ایکس نمی‌توانست آن را تعمیر کند. در نتیجه، حالا ناسا به خبرنگاران اعلام کرده که فضانوردان در مسیر بازگشت به زمین راهی ندارند جز این که به استفاده از لباس زیر اضافه فکر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *