مجله اینترنتی

محققان: عدم توانایی حفظ تعادل روی یک پا، احتمال مرگ در 10 سال آینده را دو برابر می‌کند

یک گروه کارشناسان بین‌المللی از بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، فنلاند و برزیل، اولین مطالعه 12 ساله در مورد رابطه بین تعادل و مرگ و میر را جمع‌بندی کرده‌اند. نتایج نشان می‌دهد حفظ تعادل روی یک پا می‌‌تواند تست سلامتی خوبی باشد و افرادی که نمی‌توانند به مدت 10 ثانیه روی یک پا بایستند، تقریبا دو برابر بیشتر از بقیه در معرض خطر مرگ در 10 سال آینده قرار دارند.

اگر برای ایستادن روی یک پا مشکل دارید، این موضوع می‌‌تواند نشانه وضعیتی جدی در رابطه با سلامت شما باشد. نتایج تحقیقات نشان می‌‌دهد افراد میانسال و پیر که نمی‌توانند به مدت 10 ثانیه روی یک پا تعادل داشته باشند، تقریبا دو برابر بیشتر از افرادی که می‌توانند چنین کاری را انجام دهند در طی 10 سال آینده فوت خواهند کرد.

حفظ تعادل می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد سلامت فرد ارائه دهد. به عنوان مثال، تحقیقات قبلی نشان می‌دهد ناتوانی در حفظ تعادل روی یک پا با احتمال سکته مغزی ارتباط دارد. همچنین مطالعات دیگری نشان می‌دهد افراد با حفظ تعادل ضعیف در تست‌های زوال ذهنی عملکرد بدتری از خود نشان می‌دهند که با زوال عقل مرتبط است.

نتایج این تحقیق در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شد. نتایج این مطالعه به قدری حائز اهمیت است که محققان با راهبرد دکتر «کلودیو گیل آرائوجو» از کلینیک پزشکی ورزشی Clinimex در ریودوژانیرو پیشنهاد می‌کنند تست تعادل باید در بررسی‌های معمول سلامت افراد مسن گنجانده شود. با این وجود، ارزیابی تعادل معمولا در بررسی سلامت افراد میانسال و مسن در نظر گرفته نمی‌شود. شاید دلیلش این است که آزمایش استانداردی برای این کار وجود ندارد.

حفظ تعادل و ارتباط آن با مرگ و میر

در مطالعه انجام شده در مجموع 1702 نفر بین رده سنی 51 تا 75 سال بین سال‌های 2008 تا 2020 مورد بررسی قرار گرفتند. در ابتدا، از شرکت‌کنندگان خواسته شد به مدت 10 ثانیه بدون هیچ گونه حمایت اضافی روی یک پا بایستند. برای استانداردسازی آزمون، از شرکت‌کنندگان خواسته شد قسمت جلوی پای خود را روی پشت ساق پای مخالف قرار دهند در حالی که بازوهای خود را در در طرفین نگه داشته‌اند و مستقیم به جلو نگاه می‌کنند. هر فرد اجازه داشت سه بار تلاش کند.

از هر پنج نفر، یک نفر در این آزمون مردود شد. در طول دهه بعد، 123 نفر به دلایل مختلف جان خود را از دست دادند. پس از محاسبه سن، جنسیت و شرایط زمینه‌ای، ناتوانی در ایستادن بدون تکیه‌گاه روی یک پا به مدت 10 ثانیه با افزایش 84 درصدی خطر مرگ به هر دلیلی همراه بود.

البته محققان می‌گویند این مطالعه محدودیت‌هایی دارد. برای مثال، شرکت‌کنندگان همه برزیلی‌ها سفیدپوست بودند، که به این معنی است که یافته‌ها ممکن است به طور گسترده‌تری برای قومیت‌ها و ملل دیگر قابل استفاده نباشد. با این وجود، محققان به این نتیجه رسیدند که تست تعادل 10 ثانیه‌ای بازخورد سریع و عینی را برای بیمار و متخصصان سلامت ارائه می‌دهد و اطلاعات مفیدی در مورد خطر مرگ و میر در مردان و زنان میانسال و مسن در اختیار قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *