مجله اینترنتی

محققان سلول‌های قلب موش را پس از سکته با روش درمانی mRNA ترمیم کردند

محققان دانشگاه هیوستون روش درمانی mRNA را برای بازسازی سلول‌های قلب پس از حمله قلبی روی موش آزمایش کرده‌اند. آزمایش انجام شده روی موش‌‌ها نشان می‌دهد که عملکرد قلب یک ماه پس از حمله قلبی بهبود چشمگیری داشته و سلول‌های قلب بازیابی شده و حالتی شبیه به سلول‌های بنیادی داشته‌اند.

برخلاف اکثر بافت‌های بدن، سلول‌های قلب پس از آسیب دیدن محدودیت‌هایی برای بازسازی دارند. همین محدودیت باعث می‌شود که حملات قلبی تا به این اندازه صدمه وارد کرده و حتی منجر به حملات قلبی بعدی و درنهایت نارسایی قلبی شود.

ترمیم سلول‌های قلب موش با ژن درمانی

در سال‌های اخیر دانشمندان موضوع ترمیم سلول‌های قلب و بازسازی آنها را مورد توجه قرار داده‌ و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته‌اند. در مطالعه جدیدی، محققان هیوستون دو فاکتور به نام‌های Stemin و YAP5SA را شناسایی کردند که می‌توانند سرعت تکثیر سلول‌های قلب به نام کاردیومیوسیت‌ها را افزایش دهند. آزمایش‌های انجام شده روی سلول‌های موش کشت‌ شده در ظروف آزمایشگاهی نشان می‌دهد که Stemin خواص سلول‌های بنیادی را در کاردیومیوسیت‌ها فعال می‌کند، در حالی که YAP5SA در این فرآیند رشد اندام‌ها را تقویت می‌کند.

این دو فاکتور با استفاده از mRNA مصنوعی باعث ترمیم سلول‌های قلب می‌شوند. این فناوری به صورت گسترده در واکسن‌های کووید-19 استفاده می‌شود. بررسی و مطالعه ترمیم قلب موش‌های آزمایشگاهی طی چهار هفته پس از حمله قلبی نشان می‌دهد این روش می‌تواند به بازسازی سلول‌های قلبی کمک کند.

در آزمایش‌های دیگری، تیم تحقیقاتی از روش درمانی mRNA حاوی فاکتورهای نام برده شده استفاده کرد و پس از حمله قلبی به قلب موش‌های زنده تزریق انجام دادند. در عرض 24 ساعت، تکثیر سلول‌های قلب موش حداقل 15 برابر افزایش یافت و به صورت قابل توجهی عملکرد قلب را بهبود بخشید.

مانند هر مطالعه دیگری روی حیوانات، این نتایج ممکن است لزوما برای انسان صدق نکند، اما تیم تحقیقاتی می‌گوید که این نوع ژن‌درمانی چنین پتانسیلی را دارد که در نهایت برای درمان بیماری‌های قلبی در انسان مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *