مجله اینترنتی

ماهواره ناسا توده ابر عجیب «کارتونی» بر فراز دریای خزر رصد کرد

ماهواره «Terra» ناسا که به صورت پیوسته کره زمین را رصد می‌کند، توده‌ ابری غیرمعمول با عرضی حدود 100 کیلومتر و در ارتفاع 1500 کیلومتری از سطح زمین و بر فراز دریاچه خزر رصد کرده که بیشتر شبیه ابرهای «کارتونی» است.

این ابر در تاریخ 28 می (۷ خردادماه) رصد شده است ولی تیم رصدخانه اکنون تصویری ازآن را به اشتراک گذاشته است. این ابر عجیب کارتونی که ناسا آن را به عنوان عجیب‌ترین توده یافت شده می‌نامد، بزرگترین توده هوایی بر فراز آب‌های داخلی است.

«باستیان ون دیدنهوون» دانشمند جوی در موسسه تحقیقات فضایی «SRON» در هلند با بررسی تصاویر این ابر عجیب کارتونی گفت: « این توده یک ابر «استراتوکومولوس» کوچک است. استراتوکومولوس‌ها از ترکیب بین یک ابر «کومولوس» پف کرده و کرکی مانند با یک ابر «کومولوس» پراکنده پدید می‌آیند.»

گونه‌های دیگر ابر که تاکنون شناخته شده هستند، عبارتند از: «سیروس»، «استراتوس» و «نیمبوس».

این ابر عجیب اوایل صبح همان روز با وزش باد به سمت خشکی هدایت شده و سپس در آنجا پراکنده شد.

همانطور که می‌دانیم اکثر ابرها لبه یا مرز مشخصی ندارند و به صورت مه‌آلود در آسمان محو می‌شوند. اما این ابر عجیب کارتونی لبه‌های کاملا مشخصی دارد. ون دیدنهوون عقیده دارد لبه‌های تیز و کاملا مشخص این ابر ناشی از نحوه شکل‌گیری آن است. او می‌گوید: «هوای گرم و مرطوب در شمال ایران با ورود به حیطه دریا به هوایی سرد و مرطوب تبدیل می‌شود. پیش از این چنین پدیده‌ای را در سواحل غربی آفریقا در مقیاسی بزرگتر دیده بودیم. سواحل غربی آفریقا نیز شرایط آب و هوایی مشابهی با شمال ایران دارند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *