مجله اینترنتی

فصل جدیدی از کیهان‌شناسی: کشف قدیمی‌ترین ماده تاریک تاریخ با قدمت 12 میلیارد سال

فیزیک‌دانان با لنزهای مایکروویو موفق شده‌اند قدیمی‌ترین ماده تاریک شناخته شده را در کهکشان‌هایی با عمر 12 میلیارد سال کشف کنند.

آنها می‌گویند این کشف جدید بدین معنی است که کمی کمتر از دو میلیارد سال پس از انفجار بزرگ، ماده تاریک وجود داشته است. به گفته اخترشناسان، این یافته‌ها ممکن است آن‌ها را به جوان‌ترین حلقه‌های ماده تاریک برساند که تاکنون توسط بشر مورد بررسی و مطالعه قرار نگرفته‌اند و این یافته‌ها احتمالا مقدمه فصل جدیدی از کیهان‌شناسی خواهند بود.

ماده تاریک یکی از بزرگترین رازهای حل نشده علم است، اما حالا دانشمندان به راز لحظه‌های اولیه کیهان نزدیک‌تر شده‌اند.

کهکشان‌ها از جمله کهکشان راه شیری به قدری سریع در حال چرخش هستند که بر اساس علم فیزیک همه چیز در داخل کهکشان‌ها باید مانند اسب‌هایی که روی چرخ و فلک قرار دارند، به بیرون پرتاب شوند. اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و همه چیز به آرامی به مسیر خود ادامه می‌دهد و اتفاق عجیبی هم نمی‌افتد. در نتیجه، دانشمندان نظریه‌ای را مطرح کردند که در آن چیزی احتمالا به شکل هاله، ظاهرا کهکشان‌ها را احاطه کرده و از فروپاشی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

ماده تاریک، راز حل نشده علم

هر چیزی که در این مرزهای دیده شدنی وجود ندارد، ماده تاریک نامیده می‌شود. ما نمی‌توانیم ماده تاریک را ببینیم، نمی‌توانیم آن را احساس کنیم و حتی اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. اما نظریه دانشمندان می‌گوید ماده تاریک وجود دارد.

کارشناسان راه‌های مختلفی برای شناسایی تاثیرات ماده تاریک بر جهان مورد توجه قرار داده‌اند و حالا به یافته‌های جدیدی دست یافته‌اند. آنها با بررسی‌های مختلفی از جمله بقایای کیهانی به جا مانده از انفجار بزرگ و ابزارهای قدرتمند نجوم، منطقه‌ای حاوی ماده تاریک را که قبلا مطالعه نشده بود، شناسایی کردند.

نتایج این مطالعه در Physical Review Letters منتشر شده‌اند. «هیرونائو میاتاکه» از دانشگاه ناگویا و نویسنده این مطالعه در بیانیه‌ای گفته: «بسیار خوشحالم که پنجره جدیدی را به آن دوران باز کردیم.»

12 میلیارد سال پیش همه چیز بسیار متفاوت بوده و شکل‌گیری کهکشان‌های بیشتری نسبت به زمان حال قابل رویت بوده است. در آن مقطع زمانی شکل‌گیری اولین خوشه‌های کهکشانی آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *