مجله اینترنتی

روسیه با منفجر کردن ماهواره خود فضانوردان ایستگاه فضایی را به خطر انداخت

روسیه دیروز با یک موشک زمین به هوا یکی از ماهواره‌های خود را منفجر و صدها تکه مخروبه ایجاد کرد که حالا در مدار سرگردان هستند. گفته می‌شود که محل قرارگیری این زباله‌ها ممکن است در مسیر حرکت ایستگاه فضایی بین‌المللی باشد.

سازمان فضایی روسیه ساعاتی قبل در گزارشی در صفحه توییتر خود اعلام کرد فضانوردان ایستگاه فضایی به خاطر ابری از آوار فضایی که ظاهرا هر ۹۰ دقیقه از کنار ایستگاه می‌گذرد، مجبور شده‌اند در یک نقطه امن پناه بگیرند. در ادامه وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که روسیه در پی آزمایشی برای نابودی ماهواره‌ها موسوم به ASAT عامل این اتفاق بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «این آزمایش جان فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی و سایر فعالیت‌های فضایی بشر در مدار را تهدید خواهد کرد.» رئیس ناسا نیز در بیانیه‌ای گفت علت پناه گرفتن فضانوردان انجام عملیات ASAT بوده و در این باره افزود: «بابت این رفتار غیرمسئولانه و بی‌ثبات‌کننده عصبانی‌ام. قابل باور نیست که روسیه با این همه تجربه در زمینه سفرهای فضایی انسانی نه تنها جان فضانوردان آمریکایی و شرکای خود را در ایستگاه فضایی به خطر انداخته باشد، بلکه زندگی فضانوردان خود را تهدید کند.»

در حال حاضر ۷ فضانورد در ایستگاه فضایی زندگی می‌کنند که دو تن آن‌ها روسی هستند. فرماندهی فضایی نیروی هوایی آمریکا نیز در بیانیه‌ای در خصوص این رخداد گفت: «در تلاشیم تا محدوده مخروبه‌ها را شناسایی کنیم و به همه کشورهای فعال در حوزه فضا اطمینان می‌دهیم که اطلاعات لازم برای جابه‌جایی مسیر حرکت ماهواره‌ها را در اختیار آن‌ها بگذاریم.»

شرکت خصوصی ردیابی فعالیت‌های فضایی LeoLabs هم تایید کرده که اشیاء متعددی را در جایگاه ماهواره روسی Kosmos 1408 دیده است. فضانوردان صبح دیروز در اولین دور عبور از کنار مخروبه‌ها در کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس پناه گرفتند.

«جاناتان مک‌دوول»، اخترفیزیک‌دان دانشگاه هاروارد با انجام محاسبات روی مسیر حرکت Kosmos 1408 اعلام کرده که تکه‌های این ماهواره هر یک ساعت و نیم در نزدیکی ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار می‌گیرند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هنوز دقیقا اعلام نکرده که پاسخ آمریکا به اقدام روسیه چه خواهد بود اما در کنفرانس خبری این وزارت‌خانه گفت: «به طرق مختلف با متحدان و شرکای‌مان همکاری خواهیم کرد تا به وضوح نشان دهیم که ایالات متحده و جامعه بین‌المللی چنین رفتارهای غیرمسئولانه‌ای تحمل نمی‌کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *