مجله اینترنتی

دانشمندان یک تمدن 2000 ساله مایا را با فناوری LiDAR در گواتمالا کشف کردند

گروهی از محققان از چند مؤسسه مختلف در آمریکا به‌همراه پژوهشگرانی از فرانسه و گواتمالا موفق به کشف یک تمدن 2000‌ساله مایایی در شمال گواتمالا شده‌اند. محققان برای پیداکردن این تمدن از فناوری لیدار (LiDAR) استفاده کردند تا بتوانند زیر جنگل‌های بارانی را ببینند.

محققان در‌حقیقت مشغول نقشه‌برداری از بخش‌هایی از گواتمالا بودند که به‌صورت اتفاقی این تمدن عظیم مایاها را پیدا کردند. آن‌ها می‌گویند این تمدن ماقبل تاریخی در زمینی به وسعت 1680 کیلومتر مربع، بیش از 1000 روستا را دربرگرفته است و اکثر آن‌ها توسط جاده‌های میان‌گذر به‌هم وصل شده‌اند.

یافته مهم بعدی این است که برخلاف تصور قبلی مبنی بر اینکه سکونتگاه‌های اولیه مردمان آمریکای میانه، معمولاً جمعیت پراکنده‌ای داشته‌اند، افرادی که در این روستاها زندگی می‌کردند با تراکم جمعیتی بالایی روبه‌رو بودند.

روستاهای این تمدن مایا با جاده به هم وصل بودند

این تمدن 2000‌ساله حدود 177 کیلومتر جاده و مسیر داشته که راهی نسبتاً آسان برای جابه‌جایی افراد بین روستاهای مختلف بوده است. محققان می‌گویند این جاده همچنین برای انجام فعالیت‌های شغلی گروهی کاربرد داشته‌ است.

در برخی از این روستاها سکوها و هرم‌های بزرگی وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده اهمیت آن‌ها از بُعد سیاسی، شغلی و سرگرمی بوده باشد. همچنین در بعضی روستاها میدان‌هایی وجود دارد که از آن‌ها برای برگزاری مسابقات منطقه‌ای مختلف استفاده می‌شده است. مردمان این تمدن مایایی برای ذخیره‌سازی آب در دوران خشکسالی از کانال‌ها و چاه‌های خاصی استفاده می‌کرده‌اند.

مردمان مایا در حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کردند. آن‌ها بیش از 40 شهر داشتند که جمعیت هر کدام از آن‌ها بین 5 تا 50 هزار نفر بود. مایاها از چیاپاس و یوکاتان مکزیک گرفته تا گواتمالا، هوندوراس، بلیز، السالوادور و نیکاراگوئه، پخش شده و بخش بزرگی از شمال غرب آمریکای مرکزی را زیر سلطه خود برده بودند.

مایاها حتی امروز هنوز در این مناطق زندگی می‌کنند. جمعیت آن‌ها در اوایل قرن 21 به بیش از پنج میلیون نفر می‌رسید. نتایج تحقیق حاضر در مجله Ancient Mesoamerica منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *