مجله اینترنتی

دانشمندان روی سیگنال مغزی جدیدی مطالعه می‌کنند

در گذشته محققان آلمانی و یونانی از کشف سیگنال جدیدی در مغز انسان خبر دادند که پیش از آن مشاهده نشده بود. حالا آن‌ها از ادامه تحقیقات در مورد این سیگنال مغزی که می‌تواند روش دیگری برای انجام عملکردهای منطقی نورون‌ها ارائه دهد، خبر می‌دهند.

سیگنال جدید کشف شده مغزی به شکل هیجان انگیزی اشاره می‌کند که مغز انسان حتی می‌تواند قدرت پردازش و محاسبات قدرتمندتری را به نمایش بگذارد. اوایل سال ۲۰۲۰، محققان آلمانی و یونانی، مکانیزمی را در سلول‌های قشر بیرونی مغز کشف کردند که سیگنال درجه‌بندی شده جدیدی را به تنهایی تولید می‌کند.

متخصصان مغز و اعصاب با اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی در بخش‌هایی از بافت مغز در حین عمل جراحی روی بیماران مبتلا به بیماری صرع و با استفاده از تجزیه و تحلیل ساختار آنها با استفاده از میکروسکوپ فلورسنت دریافتند که سلول‌های جداگانه‌ای در قشر مغز نه تنها از یون‌های سدیم،  بلکه از کلسیم نیز استفاده می‌کنند.

سیگنال مغزی

این ترکیب از یون‌های دارای بار مثبت، موجی از ولتاژ را که قبلا هرگز دیده نشده بود، به عنوان پتانسیل عمل (action potentials)  دندریتیک به واسطه کلسیم به نمایش گذاشت. پتانسیل عمل در واقع تغییر موقتی و گذرایی است که در پتانسیل غشا سلول‌ها اتفاق می‌افتد که در آن پتانسیل داخل غشاء به دلیل نفوذ یون سدیم به سرعت بالا رفته و سپس به سرعت پایین می‌آید.

معمولا قدرت پردازش مغز انسان با کامپیوترهای قدرتمند مقایسه و شباهت‌‌ها و تفاوت‌ها مطرح می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که سیگنال مغزی جدید می‌تواند برخی پردازش‌های قدرتمند مغزی را به انجام برساند.

«متیو لارکوم»، متخصص علوم مغز و اعصاب معتقد است که دندریت‌ها در تشخیص قدرت پردازش مغز نقش مهمی را برعهده دارند. دندریت‌ها چراغ راهنمایی سیستم عصبی ما هستند. مسلما مغز و سلول‌های مغزی پیچیدگی عجیب و غریبی دارند و هر کدام از بخش‌های آن وظایف مختلفی اعم از احساس، تفکر و کنترل حرکتی را برعهده می‌گیرد.

محققان برای مشاهده سیگنال کشف شده مغزی از ابزارهای آزمایشگاهی کمک گرفتند و برای حصول اطمینان از اینکه این سیگنال‌ها فقط در افراد مبتلا به صرع مشاهده نشده، آزمایش را روی افراد دیگری نیز مورد بررسی قرار دادند. تیم تحقیقاتی،‌ آزمایش‌های مشابهی را روی موش‌ها به انجام رساندند و پژوهش‌ها آن‌ها ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *