مجله اینترنتی

دانشمندان بالاخره نقش آلودگی هوا در ابتلا به سرطان ریه را کشف کردند

دانشمندان می‌گویند بالاخره دریافته‌اند که چه مکانیزمی در آلودگی هوا باعث بروز سرطان ریه در افراد غیرسیگاری می‌شود. ظاهرا ورود ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرون به بدن، جهش‌هایی را به وجود می‌آورد که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

«چارلز سوانتون» از موسسه «فرانسیس کریک» بریتانیا در کنفرانس سالانه انجمن سرطان‌شناسی اروپا در پاریس نتایج تحقیقات خود را در این زمینه ارائه کرده است. او می‌گوید با وجود این که از مدت‌ها قبل می‌دانستیم آلودگی هوا ریسک ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهد، ولی دقیقا مشخص نبود که آیا آلودگی به‌طور مستقیم عامل بروز این بیماری است یا خیر. حالا مطالعات پاسخ این سوال را پیدا کرده‌اند.

در گذشته باور داشتیم که مواد سرطان‌زا از جمله موادی که در دود سیگار یا آلودگی هوا وجود دارند، باعث جهش DNA و بعد ابتلا به سرطان می‌شوند. با این حال، مطالعات قبلی نشان داده بودند که جهش‌های DNA می‌توانند بدون ایجاد سرطان وجود داشته باشند. بنابراین محققان حالا از یک مدل جدید استفاده و وضعیت بیش از 460 هزار نفر در انگلیس، کره جنوبی و تایوان را بررسی کرده‌اند.

مقیاس برای ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرون
مقیاس برای ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرون

آلودگی هوا در بدن ایجاد جهش می‌کند

آن‌ها دریافته‌اند ذرات PM2.5 – که اندازه‌ای کمتر از 2.5 میکرون دارند – منجر به افزایش ریسک جهش در ژن EGFR شده‌اند. محققان در بررسی روی موش‌ها در آزمایشگاه نشان داده‌اند که این ذرات باعث به وجود آمدن تغییراتی در ژن EGFR و KRAS می‌شوند که هر دو با سرطان ریه پیوند دارند.

آن‌ها همچنین حدود 250 نمونه از بافت ریه افرادی را که هرگز در معرض مواد سرطان‌زای ناشی از مصرف دخانیات یا آلودگی‌های شدید نبوده‌اند، بررسی کرده‌اند. اگرچه ریه‌ها سالم بودند، در 18 درصد از ژن‌های EGFR و 33 درصد از ژن‌های KRAS جهش DNA دیده شد. سوانتون می‌گوید: «این جهش‌ها صرفا آن‌جا نشسته‌اند و برای به وجود آوردن سرطان کافی نیستند.» به نظر می‌رسد که تعداد جهش‌ها با افزایش سن بالاتر می‌رود.

منتها هنگامی که یک سلول در معرض آلودگی قرار می‌گیرد، می‌تواند با بروز واکنش ترمیم زخم باعث التهاب شود. حالا اگر این سلول جهش داشته باشد، می‌تواند تشکیل سرطان بدهد.

دانشمندان در آزمایش دیگری روی موش‌ها دریافتند که با استفاده از یک آنتی‌بادی می‌توان این واسطه را که اینترلوکین 1 بتا نام دارد و باعث التهاب می‌شود، از بین برد تا شاهد آغاز سرطان نباشیم. سوانتون حالا امیدوار است که تحقیق آن‌ها بتواند زمینه‌ساز مطالعات بیشتر برای پیشگیری مولکولی از سرطان شود؛ جایی که احتمالا بتوان با مصرف روزانه‌ یک قرص، ریسک ابتلا به سرطان را کاهش داد.

اگر دوست داشتید این مطلب را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *