مجله اینترنتی

تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویر خیره‌کننده جدیدی از «ستون‌های آفرینش» منتشر کرد

ناسا چند روز پیش تصویری از «ستون‌های آفرینش» را که با تلسکوپ فضایی جیمز وب تهیه کرده بود، به اشتراک گذاشت. این سازمان حالا تصویر دیگری از همین گاز و غبار میان‌ستاره‌ای را منتشر کرده که با ابزار دیگری از جیمز وب تهیه شده و رمزآلودتر و پرهیبت‌تر به نظر می‌رسد.

این تصویر جدید که با دوربین مادون قرمز میانه (MIRI) تلسکوپ جیمز وب تهیه شده، ستون‌های آفرینش (Pillars of Creation) را در رنگ‌های مشکی و نارنجی نشان می‌دهد. ناسا می‌گوید این تصویر دیدگاه جدیدی را در خصوص این شکل سماوی پیش روی ما قرار می‌دهد.

تصویر قبلی ستون‌های آفرینش توسط دوربین نزدیک مادون قرمز (NIRCam) تهیه شده بود. آن تصویر قادر بود درون ستون‌های غبار را نشان دهد و هزاران ستاره‌ای را که در این منطقه حضور داشتند، با جزئیاتی فراتر از گذشته به تصویر بکشد. با این حال، بسیاری از ستارگان آن‌قدر روشنایی ندارند که در طول موج‌های MIRI دیده شوند.

تصویر جدید ستون‌های آفرینش از دید جیمز وب

ستون های آفرینش جیمز وب

ناسا می‌گوید اخترشناسان با این تصویر اطلاعات مادون قرمز میانه را با رزولوشنی بالاتر از هر آن‌چه پیش‌تر دیده بودیم، در اختیار قرار گرفته‌اند. محققان حالا دقیق‌تر حرکت غبارها را بررسی خواهند کرد تا چشم‌انداز سه‌بعدی کامل‌تری از ستون‌های آفرینش به دست بیاورند. از این طریق حتی می‌توان به درک بهتری پیرامون چگونگی شکل‌گیری ستارگان دست پیدا کرد.

ستون‌های آفرینش در سحابی عقاب در فاصله 6500 سال نوری ما قرار دارند. اگر برایتان سوال است که اندازه این شکل سماوی چقدر است، می‌توانید به ستاره سرخی نگاه کنید که در سمت راست ستون، در میانه‌های آن قرار دارد. ناسا می‌گوید این ستاره و غبارهای آن بزرگ‌تر از کل منظومه شمسی است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب چند ماهی است که شروع به کار کرده و تاکنون تصاویر زیادی را از نقاط مختلف کیهان به ثبت رسانده است. این تلسکوپ که در فاصله‌ای بسیار دور از زمین قرار گرفته، احتمالا تا 20 سال آینده به کار خود ادامه خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *