مجله اینترنتی

تصویر روز ناسا: صورت روی ماه

تا به حال «صورت روی ماه» را دیده‌اید؟ پاریدولیا (Pareidolia) پدیده‌ای روانشناختی است که در آن افراد تصاویر یا صداهای آشنایی را دی مکان‌هایی می‌بینند و یا می‌شنوند که در واقع وجود ندارد. مدت‌هاست که مردم با بافت سطح کره ماه صورتی برای آن متصور شده‌اند که تبدیل به سنبلی برای ماه شده است.

این سنبل فقط برای فرهنگ مدرن نیست و در تاریخ در تمامی فرهنگ‌ها دیده شده است. برای مثال، قبلا با توجه به قرارگیری کره ماه در زمان خود، زن و خرگوشی روی ماه دیده‌اند. اما صورت روی ماه یکی از سنبل‌هایی است که تمام فرهنگ‌ها در تمام دوران‌ها آن را دیده‌اند.

چگونه صورت روی ماه را ببینیم؟

برای دیدن مرد روی ماه کافی است دو دریای بزرگ روی ماه را که کمی بالاتر از مرکز قرار دارد، به جای چشم‌های ماه تصور کنید. حالا به راحتی می‌توانید بینی ماه را در مرکز آن و دهان ماه را کمی پایین‌تر از مرکز ببینید.

البته، در این تصویر واقعا مردی در ماه وجود دارد. عکاس تصویر امروز ناسا با برنامه‌ریزی دقیق توانسته است فردی واقعی را همزمان با طلوع ماه از لبه این کوه ثبت کند. چنین تصاویری، مثل تصویر امروز ناسا، معمولا با تلسکوپ ثبت می‌شوند تا عکاس بتواند جزئیات دقیقی از ماه و فورگراند (پیش زمینه) به دست آورد. این تصویر شش سال پیش در مادرید، اسپانیا ثبت شده است و جزئیات دقیقی از ماه نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *