مجله اینترنتی

تصویر روز ناسا: ثبت یک سال حرکت خورشید روی کاغذ عکاسی

هر ساله روز 31 خرداد را روز انقلاب تابستانی می‌دانند و روزی است که خورشید به بالاترین ارتفاع خود در تمام طول سال می‌رسد. البته این روز در نیمکره شمالی، انقلاب تابستانی و در نیمکره جنوبی، انقلاب زمستانی است. در تصویر امروز ناسا می‌توان خورشید در انقلاب تابستانی را در بالاترین نقطه از این الگوها مشاهده کرد.

عکاس این تصویر را با یک دوربین پین‌هول (Pinhole camera) و روی یک کاغذ عکاسی از حرکت خورشید در طول سال ثبت کرده است. این عکاس دوربین خود را در تمام سال در موقعیت مشخصی در روستای پروبوسچوف، لهستان قرار داده است تا کاملا ثابت بماند و بتواند تصویر مورد نظر خود را ثبت کند.

نحوه ثبت تصویر

عکاس دوربین پین‌هول خود را به سمت جنوب آسمان نشانه گرفت تا بتواند تمام حرکت خورشید را ثبت کند. به علاوه، او هر روز در ساعت 11، 12 و 13 نوردهی کوتاه مدتی از خورشید می‌کرد که حاصل آن سه آنالمای وسط تصویر است. خطوط روشنی که در دو سمت این آنالماها دیده می‌شود نیز رد خورشید است که هر 15 دقیقه قبل از ساعت 11 و بعد از ساعت 13 ثبت شده است.

روشی که این عکاس برای ثبت حرکت خورشید استفاده کرده، «سولارگرافی» (Solargraphy) نام دارد که عکاسان و منجمان بسیاری در سراسر دنیا از آن برای ثبت تجربیات خود در طول سال استفاده می‌کنند. البته باید گفت که نواحی تیره‌ای که در بین رد حرکت خورشید دیده می‌شود، ابرهایی هستند که در آن زمان روی خورشید را پوشانده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *