مجله اینترنتی

تحولی در کشاورزی به کمک پنل‌های خورشیدی: راهکار جدید محققان فرایند رشد گیاهان را سرعت می‌بخشد

محققان با استفاده از پنل‌های خورشیدی شفاف موفق شدند سرعت رشد گوجه فرنگی را افزایش دهند. این راهکار می‌تواند به افزایش بهره‌وری زمین‌های کشاورزی کمک کند.

محققان دانشگاه فناوری میشیگان در ادامه مطالعاتی که از سال ۲۰۱۵ آغاز کرده‌اند، اکنون به راهکار جدیدی برای افزایش کارایی زمین‌های کشاورزی دست یافته‌اند. در روش پیشنهادی آن‌ها با استفاده از پنل‌های خورشیدی شفاف و قراردادن گیاهان در طول موج مادون قرمز می‌توان فرایند رشد را تسریع بخشید.

در راهکار پیشنهادی محققان، فرایند رشد محصولات کشاورزی زیر پنل خورشیدی شفاف و در طول موج‌های مادون قرمز افزایش پیدا می‌کند و همین مسئله باعث می‌شود به‌شکل مؤثرتری از زمین‌های کشاورزی استفاده شود. با این رویکرد کشاورزان می‌توانند محصولات بیشتری را در زمین‌های کشاورزی خود کشت کرده و سریع‌تر محصولات را برداشت کنند.

افزایش بهره‌وری زمین‌های کشاورزی با پنل‌های خورشیدی شفاف

محققان دانشگاه فناوری میشیگان در سال ۲۰۱۵ به این نتیجه رسیدند که سایه می‌تواند مصرف آب را تا ۲۹ درصد در برخی گیاهان کاهش دهد. اکنون و در ادامه همین محققان به دستاوردهای بیشتری در این زمینه دست پیدا کرده‌اند. در مطالعه جدید، «مجدی ابونجم»، دانشیار دپارتمان منابع زمین، هوا و آب دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید با تقسیم طیف نور، محصولات کشاورزی می‌توانند با همان مقدار دی‌اکسید کربن، آب کمتری دریافت کنند.

محققان این ایده را با پرورش گوجه فرنگی در زیر فیلترهای آبی و قرمز مورد بررسی قرار دادند. این فیلترهای نوری توانستند فرایند رشد گوجه فرنگی را سرعت ببخشند.

محققان پیشنهاد می‌دهند که کشاورزان می‌توانند با پنل‌های خورشیدی شفاف، نور آبی را جذب کرده و به نور مادون قرمز اجازه عبور دهند. دانشیار دانشگاه پادووا در ایتالیا و یکی از نویسندگان مقاله مربوط به این مطالعه می‌گوید سلول‌های خورشیدی آلی نیمه‌شفاف و مبتنی بر کربن می‌توانند چنین کاری را به‌خوبی به انجام دهد.

نتایج این تحقیق می‌تواند برای کشاورزان امیدوارکننده باشد. این مطالعه هنوز به نقطه پایانی نرسیده است و همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *