مجله اینترنتی

تحولی در ساخت‌وساز: مسکن ۱۰۰ درصد قابل بازیافت و ارزان‌قیمت با پرینتر سه‌بعدی

محققان دانشگاه مین و آزمایشگاه ملی اوک ریج، خانه‌ای ۵۵.۷ مترمربعی با پرینتر سه‌بعدی و از محصولات جنگلی ۱۰۰ درصد قابل بازیافت ساخته‌اند که نه تنها قیمت ساخت آن بسیار ارزان‌ است، بلکه خانه‌ای دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود.

استفاده از پرینترهای سه‌بعدی در ساخت محصولات مختلف در سراسر جهان به موضوعی عادی تبدیل شده است. این‌بار محققان دانشگاه مین و آزمایشگاه ملی اوک ریج با هدف اخت مسکن ارزان‌قیمت و قابل بازیافت، پروژه‌ای را استارت زده و آن را با موفقیت به پایان رساندند.

خانه ارزان و قابل بازیافت BioHome3D

این خانه قابل بازیافت که BioHome3D نام دارد، به‌صورت کامل قابلیت بازیافت داشته و خانه دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود.

در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه، خانه‌های پرینت سه‌بعدی در سراسر جهان رونق پیدا کرده‌اند و از این فناوری برای ساخت انواع سرپناه استفاده می‌شود. معمولاً در ساخت خانه‌های سه‌بعدی از سیمان و بتن استفاده می‌شود. در پروژه خانه دوستدار محیط زیست BioHome3D، به‌جای استفاده از سیمان و بتن یا برخی مواد ساختمانی معمول، از الیاف چوب و رزین‌های طبیعی استفاده شده است. در واقع این خانه سه‌بعدی با محصولات جنگلی ساخته شده که همگی قابل بازیافت هستند.

دکتر «حبیب داغر»، مدیر اجرایی مرکز سازه‌ها و کامپوزیت‌های پیشرفته دانشگاه مین، می‌گوید:

«تکنولوژی‌های زیادی برای چاپ سه‌بعدی خانه‌ها در حال توسعه هستند، اما برخلاف BioHome3D، بیشتر آنها با استفاده از بتن چاپ می‌شوند. برخلاف فناوری‌های موجود، کل BioHome3D از جمله کف، دیوار و سقف که همگی چاپ شده‌اند، از مواد زیستی ۱۰۰ درصد قابل بازیافت هستند.»

این خانه با چاپگر سه‌بعدی دانشگاه مین ساخته شده است که قبلاً بزرگترین قایق پرینت سه‌بعدی جهان را تولید کرده بود. به‌جای مواد اولیه معمولی مانند مخلوط‌های سیمانی، این چاپگر برای کار با مواد اولیه زیستی و تجدیدپذیر توسعه یافته است. متراژ این خانه دوستدار محیط زیست ۵۵.۷ مترمربع بوده و در سریع‌ترین زمان ممکن برپا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *