مجله اینترنتی

بیل نلسون: زندگینامه مدیر سازمان فضایی ناسا

روز 29 آوریل سال 2021 آقای بیل نلسون، توسط مجلس سنای ایالات متحده رسما به عنوان مدیر جدید آژانس فضایی ناسا تایید شد. این مقام، تصمیم گیرنده اصلی و مسئول برنامه‌ها، برای رسیدن به چشم‌اندازهای سازمان است. هر شخصی که برای این جایگاه انتخاب شود علاوه بر مسئولیت‌های درون سازمان، جایگاه مهمی در سیاست‌های فضایی ایالات متحده خواهد داشت. مدیر ناسا توسط رئیس جمهور منصوب می شود اما قبل از آن به موافقت مجلس سنا نیاز دارد.
بیل نلسون فرد ناآشنایی نسبت به علوم فضایی نبود، او شش سال ریاست کمیته فرعی علوم فضایی در مجلس نمایندگان ایالات متحده را بر عهده داشت و بعداً به عنوان عضو عالی‌رتبه کمیته بازرگانی سنا خدمت کرد. ناسا در بیانیه‌ای بیل نلسون را مدافع قدرتمند برنامه‌های علمی ناسا در طول مدت حضورش در کنگره، معرفی کرده است. نلسون بعد از تایید توسط مجلس سنا گفت: من از انتخاب رئیس جمهور بایدن و رای سنا مفتخر هستم و تمام تلاشم را خواهم کرد تا سزاوار این اعتماد باشم.

اوایل زندگی بیل نلسون

بیل نلسون 29 سپتامبر 1942 در شهر میامی به دنیا آمد. او تنها فرزند نانی مرل و کلارنس نلسون است. اصل و نسب او به کشورهای اسکاتلند، ایرلند، انگلیس و دانمارک برمی‌گردد.
هنگامی که نلسون در سال اول ابتدایی تحصیل می‌کرد، خانواده‌اش به ملبورن فلوریدا نقل مکان کردند. پدر او تا پیش از این، وکیل بود اما در ملبورن به یک توسعه دهنده املاک و مستغلات موفق تبدیل شد. اندکی پس از تولد 14 سالگی نلسون، پدرش بر اثر حمله قلبی درگذشت و او به ناچار مسئولیت‌های بیشتری را در خانه به عهده گرفت. 

شما کاری را که مجبور به انجامش باشید بلاخره انجام خواهید داد، زیرا راهی جز کنار آمدن با آن ندارید. آن زمان من و مادرم هیچکس را نداشتیم.

بیل نلسون

شروع علاقه نلسون به فضا

نلسون در سنین جوانی، اغلب به خانه پدربزرگ و مادربزرگش در نزدیکی کیپ کاناورال فلوریدا می‌رفت تا در همان نزدیکی، موشک‌های ناسا را ​که ​از مرکز فضایی کندی پرتاب می‌شد، تماشا کند.

روع علاقه نلسون به فضا
ژوئیه 1950/ تصویر اولین موشک پرتاب شده از کیپ کاناورال

خانواده پدری نلسون در سال 1915 از شیکاگو به فلوریدا آمدند و زمینی به مساحت 65 هکتار در شهرستان بروارد خریداری کردند. بعدها این منطقه در انتهای شمالی باند مرکز فضایی کندی قرار گرفت که توسط شاتل استفاده می‌شد.  

نلسون جوان، فعال و پر انگیزه

بیل نلسون در دوران دبیرستان اولین تلاش خودش را برای ورود به عرصه سیاست انجام داد و دستاوردهای اولیه او بسیار جالب توجه بود. او رئیس نهادی برای حمایت از جوانان به نام شورای ایالتی 4-H شد. همچنین به عنوان رئیس یک سازمان بین‌المللی مختص دانش‌آموزان دبیرستانی (1959-1960) فعالیت داشت. بعلاوه همه اینها، لیستی بلندبالا از مسئولیت‌هایی داشت که دائما به شهرت او می‌افزود.

آموزش‌های اولیه برای ورود به دولت و سیاست را از H4 آموختم. تجربیات فوق‌العاده در آنجا از من یک شخصیت بسیار قوی‌تر و بهتری ساخت.

بیل نلسون

ورود بیل نلسون به دانشگاه

بیل نلسون پس از پایان دبیرستان به دانشگاه فلوریدا رفت و هزینه تحصیل خود را با سود حاصل از پرورش دامی تامین کرد که به عنوان یک پروژه در H4 انجام داده بود. زمانی که او دانشجوی دانشگاه فلوریدا بود در انجمن‌های اجتماعی فعالیت‌های زیادی داشت. پس از دو سال تحصیل در دانشگاه فلوریدا، نلسون یکی از 28 دانشجو در سراسر کشور بود که برای انتقال به دانشگاه ییل انتخاب شد. نلسون در آنجا با بروس اسمترز، پسر سناتور آمریکایی جورج اسمترز و نماینده آینده فلوریدا هم اتاقی شد و این شانس را پیدا کرد تا در تابستان 1961 و 1962 در دفتر سنای اسمترز کارآموزی کند. او در سال 1965 مدرک لیسانس علوم سیاسی خود را دریافت کرد و پایان نامه‌ای با عنوان “تاثیر مرکز فضایی کندی بر سیاست شهرستان بروارد” نوشت.

بیل نلسون مادرش را از دست می‌دهد

او تحصیلات خود را تا سال 1968 در دانشکده حقوق دانشگاه ویرجینیا ادامه داد. زمانی که نلسون در دانشکده حقوق تحصیل می‌کرد، مادرش نانی مرل به بیماری لوگریگ (ALS) مبتلا شد. سپس نلسون خارج از دانشگاه به خانه‌ای در شارلوتزویل ویرجینیا نقل مکان کرد و در عین حال که حضوری فعال در کلاس‌ها داشت، از مادر بیمارش هم مراقبت می‌کرد. اما در نهایت مادرش در سن 59 سالگی درگذشت. این اتفاق درست زمانی افتاد که بیل نلسون امتحانات نهایی را به پایان رساند.

بیل نلسون مادرش را از دست می‌دهد
بیل نلسون و مادرش نانی مرل/ اواخر دهه 1950 در یک مسابقه گاو سواری

خدمت برای ارتش

زمانی که بیل نلسون دانشجوی دانشگاه ویرجینیا بود در یگان آموزش افسران ذخیره ROTC شرکت کرد. این یگان در ازاری اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان از آن‌ها تعهد می‌گیرد تا پس از پایان کالج به ارتش ایالات متحده خدمت کنند. بنابراین بیل نلسون پس از اتمام کالج، دو سال (1968 تا 1970) در منطقه میامی به عنوان افسر نگهبان یک پایگاه استخدام ارتش خدمت کرد و به درجه کاپیتان نیروی دریایی رسید.

دختری عاشق نلسون می‌شود

او پس از پایان خدمتش، به ملبورن بازگشت و مشغول وکالت شد. یک روز مدیران موسسه Key Club در جکسون‌ویل، از بیل نلسون خواستند تا به عنوان یکی از سخنرانان در کنفراسی بین‌المللی شرکت کند. نلسون این درخواست را پذیرفت و از بروس اسمترز، همان هم اتاقی قدیمی خود در کالج، دعوت کرد تا در این کنفرانس شرکت کند و مهمان او باشد. در روز سخنرانی، اسمترز یک همراه دیگر را با خود به کنفرانس آورد.
او دختری زیبا به نام گریس کاورت بود. این ملاقات به اولین دیدار عاشقانه نلسون و گریس منجر شد. گریس کاورت بعداً به اسمترز اطلاع داد که به نلسون علاقه‌مند است و می‌خواهد دوباره او را ببیند. اسمترز که از این اتفاق بسیار خوشحال شد، موضوع را با نلسون درمیان گذاشت و سعی کرد نظر او را نسبت به کاورت جلب کند. نلسون از این پیشنهاد استقبال کرد و آن دو خیلی زود به زوجی جدایی ناپذیر تبدیل شدند. آنها در سال 1972 ازدواج کردند و صاحب دو فرزند به نام بیل جونیور و نان اِلن شدند.

دختری عاشق نلسون می‌شود
بیل نلسون به همراه همسر و فرزندانش

بیل نلسون، نماینده فلوریدا

نلسون و همسرش پس از ازدواج به سرعت وارد کمپین انتخاباتی شدند. نلسون سال 1972 صاحب یک کرسی در مجلس قانونگذاری فلوریدا شد و تا سال 1978 در آنجا خدمت کرد. او یکی از اولین قوانین جرایم سایبری ایالات متحده را معرفی کرد و برای توقف حفاری نفت در سواحل فلوریدا تلاش بسیاری کرد.

بیل نلسون، نماینده فلوریدا
نلسون در سال 1972/نماینده ایالت فلوریدا

بیل نلسون که خود را مدیون بنیاد H4 می‌دانست، همزمان عضو هیئت مدیره این سازمان بود و هر ساله هزاران دلار برای ارائه کمک هزینه‌ تحصیل به دختران و پسران مستحق، جمع‌آوری می‌کرد.

ورود نلسون به کنگره

نلسون در سال 1978 به عنوان نماینده‌ای از منطقه اورلاندو به کنگره راه یافت. او در کنگره، خود را حامی سرسخت ناسا معرفی کرد و بعدها به عنوان رئیس کمیته فرعی علم، فضا و فناوری مجلس برگزیده شد. او علاوه بر مسئولیت نظارت بر آژانس فضایی ناسا، در واقع به یکی از قانونگذاران پیشرو در مورد برنامه‌های فضایی تبدیل شد.

سفر بیل نلسون به فضا

در اواسط دهه 1980، حمایت عمومی از مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار شروع به کاهش کرد. ناسا به امید مقابله با این روند، تصمیم گرفت به غیرنظامیان اجازه دهد تا با خدمه شاتل به مدار زمین سفر کنند. نلسون از فرصت پیش‌آمده استفاده کرد و یکی از اولین افرادی بود که برای این برنامه انتخاب شد. او به عنوان متخصص بار در 12 ژانویه 1986 با شاتل فضایی کلمبیا به فضا سفر کرد و شش روز را در مدار زمین گذراند.
نلسون دومین عضو کنگره و اولین عضو مجلس بود که به فضا سفر کرد. او آموزش ناسا را ​​با سناتور جک گرن از یوتا گذراند. این عملیات آخرین پرواز موفقیت آمیز شاتل فضایی قبل از حادثه چلنجر بود که تنها ده روز پس از بازگشت شاتل کلمبیا رخ داد. در سال 1988، نلسون کتابی درباره تجربه پرواز فضایی خود با عنوان ماموریت: سفر یک نماینده کنگره آمریکا به فضا، منتشر کرد.

سفر بیل نلسون به فضا
سال 1986، شاتل فضایی کلمبیا/ بیل نلسون در حال پوست کندن گریپ فروت

این سفر زندگی من را تغییر داد. در شش روز پروازی که به دور زمین داشتم، سیاره خود را از منظره‌ای کاملا متفاوتی دیدم.

بیل نلسون

ظاهرا نلسون در میان خدمه محبوب نبود

سفر بیل نلسون به فضا همواره با اتهاماتی روبرو بود، مبنی بر اینکه او بیشتر برای اهداف تبلیغاتی و سیاسی خود وقت گذاشت تا اینکه عضوی موثر در بین خدمه باشد. مایک مولان، یکی از فضانوردان ناسا در کتاب خود با عنوان «راکت سواری» می‌گوید، نلسون هیچ تاثیری در این سفر نداشته است. مولان نوشته است: «او می‌خواست به خدمه کمک کند و واقعا کاری مهم انجام دهد. فقط یک مشکل وجود داشت! اینکه هیچ یک از محققین تمایل نداشتند که نلسون را در نزدیکی تجهیزات خود ببینند، زیرا آنها ماه‌ها برای انجام آن تلاش کرده بودند و تنها یک فرصت برای انجام آزمایش‌های خود داشتند. بنابراین هیچ تمایلی نداشتند که یک سیاستمدار غیر فنی در آخرین لحظه وارد عمل شود و همه چیز را خراب کند.»

نلسون در مقام خزانه‌دار ایالتی

در سال 1994، بیل نلسون اعلام کرد که قصد دارد برای خزانه‌داری و کمیسیون بیمه فلوریدا، نامزد شود. او با 52 درصد و اختلافی کم در این انتخابات پیروز شد. بعد از آن دوباره در سال 1998 پیروز این انتخابات شد. بیل نلسون در تمام دورانی که به عنوان یک قانونگذار ایالتی و خزانه دار ایالتی خدمت می‌کرد، درهای این سازمان را به روی جوانان H4 باز کرد که می‌خواستند از آنجا بازدید کنند و در مورد فرآیندهایی که در دولت ایالتی وجود دارد، بیاموزند. او همیشه آماده بود تا به جوانان و رهبران H4 در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کرد، بیاموزد.

زندگی شما بی‌ثمر خواهد بود، مگر اینکه رفتارتان مهربانانه و بدون انتظار پاداش باشد. بالاترین شکل رهبری، خدمتگذاری است.

بیل نلسون خطاب به جوانان 2008

دستیابی به کرسی سنای ایالات متحده

بیل نلسون در سال 2000 اعلام کرد که می‌خواهد برای کرسی سنای ایالات متحده نامزد شود و جایگاهی که در اختیار جمهوری‌خواهان بود را به دست بگیرد. اما بر اساس قوانین آمریکا، صاحب منصبی که به دنبال پست انتخابی دیگری است باید از سمت فعلی خود، به صورت غیرقابل برگشت استعفا دهد. به همین دلیل این قانون نلسون را مجبور کرد که در اوایل سال 2000 استعفای خود را به عنوان خزانه دار و مدیر کمیسیون بیمه، ارائه دهد. بعد از آن او برای رسیدن به کرسی سنا، مبارزات انتخاباتی خود را شروع کرد. در نهایت بیل نلسون به عنوان یک دموکرات پیروز شد و بیل مک کالوم، نامزد جمهوری خواهان را شکست داد. زمانی که نلسون وارد سنا شد، به دلیل حمایت‌های زیاد او از این سازمان، ماموریت‌های علمی روباتیک ناسا جایگاه برجسته‌تری پیدا کرد.
پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2004 ، که در آن جورج دبلیو بوش جمهوری خواه دوباره انتخاب شد و حزب جمهوری خواه، اکثریت خود را هم در مجلس نمایندگان و هم در سنا افزایش داد، جایگاه نلسون برای انتخابات نمایندگان در سال 2006 بسیار آسیب‌پذیر تلقی شد. گرچه کاترین هریس به عنوان رقیب، او را به چالش کشید، نلسون با به دست آوردن 60 درصد آرا موفق به حفظ کرسی خود در سنا شد. در سال 2010، نلسون و سناتور بیلی هاچینسون قانون سرمایه‌گذاری تجاری فضایی ناسا را ​​تصویب کردند که آینده جدیدی را برای ناسا ترسیم کرد و آژانس را در مسیر ماموریت‌های دولتی و تجاری قرار دادند.

نلسون از اوباما شکایت می‌کند

در مارس 2010، بیل نلسون به خاطر لغو برنامه صورت فلکی ناسا، از پرزیدنت اوباما شکایت کرد. زیرا باراک اوباما عملاً تلاش پنج ساله ناسا برای بازگرداندن فضانوردان به ماه را متوقف کرد و اهداف بلندپروازانه‌ سازمان فضایی ایالات متحده را سال‌ها عقب انداخت.

من از شما می‌خواهم تلاش کنید تا در سال‌های آینده شغلی را پیدا کنید که هر روز به عنوان یک بدبختی به آن نگاه نکنید.

بیل نلسون 2008 خطاب به جوانان

انتخابات 2012 و 2018

در مارس 2011، جو بایدن گفت که اگر نلسون در سال آینده یعنی 2012 شکست بخورد. به این معنا خواهد بود که پرزیدنت اوباما جایگاه ریاست جمهوری دموکرات‌ها به دست نمی‌آورد. اما نلسون در آن سال با 55.2 درصد آرا در مقابل رقیب خود پیروز شد. در سال 2017، بیل نلسون و سناتور تد کروز قانون مجوز انتقال ناسا در سال 2017 را تالیف کردند که فعالیت های تجاری ناسا در فضا را گسترش داد.
بیل نلسون مجددا در سال 2018 نامزد سنا شد و این بار رقابتی بسیار فشرده با اختلاف کمتر از 0.25٪ بین نلسون و رقیبش، پیش آمد. بنابراین طبق قوانین آرا بازشماری شد، ولی نشان داد که نلسون از رقیبش شکست خورده است. مدتی بعد یک مقاله توسط محققانMIT منتشر شد که نشان می‌داد ممکن است برگه‌های رای شهر بروارد دلیل شکست بیل نلسون بوده باشند. زیرا بسیاری از رای دهندگان، رقابت سنای ایالات متحده را در سمت چپ پایین برگه ندیده بودند و در نتیجه به آن رای ندادند.

بیل نلسون
خبرگزاری‌ها از شواهدی می‌گویند که منجر به شکست بیل نلسون در سال 2018 شد

بیل نلسون در ژانویه 2019 از سمت خود کناره‌گیری کرد و دو سال بعد رئیس جمهور ایالات متحده،. جو بایدن او را به عنوان مدیر سازمان فضایی ناسا انتخاب کرد.

بیانیه بیل نلسون علیه چین

چین در سال 2021، برای پرتاب اولین ماژول ایستگاه فضایی ملی خود، از راکتی استفاده کرد که بعد از انجام عملیات، جدا شده و به سمت زمین سقوط کرد. این مرحله کاملا عادی است اما بخش نگران کننده ماجرا آن بود که کنترل از دست چین خارج شد. این زباله می‌توانست در هرجایی، حتی با احتمال کم به مناطق مسکونی برخورد کند، ولی در نهایت این اتفاق رخ نداد و به اقیانوس سقوط کرد.
بیل‌‌نلسون در مقابل عدم مسئولیت‌پذیری چین، محکومیت بسیار شدیدی را علیه برنامه‌های فضایی این کشور صادر کرد.

بیانیه بیل نلسون علیه چین
علیرغم اختلافات، بیل نلسون از همکاری ناسا و چین استقبال می‌کند/ مدیر ناسا، عکسی از مریخ‌نورد چین را در دست دارد.

 بیل نلسون در بیانیه‌ای گفت: «کشورهای فعال در حوزه فضانوردی باید خطر ورود مجدد اجرام فضایی را برای افراد و دارایی‌های آنان روی زمین، به حداقل برسانند و در مورد عملیات‌های خود، نهایت شفافیت را داشته باشند. بنابراین واضح است که چین در قبال مسئولیت‌های خود و استانداردهای زباله‌های فضایی، ناتوان است. این مهم است که چین، کشورهای دیگر و نهادهای تجاری در عرصه فضانوردی، مسئولانه و شفاف عمل کنند تا ایمنی، ثبات، امنیت و پایداری طولانی مدت فعالیت‌های فضایی را تضمین کنند.»

رویکرد بیل نلسون درباره تغییرات اقلیمی

بیل نلسون همواره بر تحقیقات ناسا در مورد تغییرات آب و هوایی تأکید می‌کند. توجه به تغییرات اقلیمی به طور سنتی یکی از اولویت‌های اصلی آژانس فضایی ناسا در کنار ماموریت‌های اکتشاف فضایی بوده است اما این موضوع در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به طور قابل‌توجهی نادیده گرفته شد. بیل نلسون 18 سال به عنوان سناتور دموکرات فلوریدا از مسائل زیست محیطی دفاع کرده است. او می‌گوید، نقش ناسا در مهار تغییرات آب و هوایی، رویکردی مبتنی بر داده را برای همه گروه‌های جامعه، از جمله تمام سطوح دولتی، دانشگاه‌ها، مدارس و بخش خصوصی به ارمغان می‌آورد. نلسون می‌گوید: «دلیل اینکه ما می‌خواهیم داده‌ها را در اختیار مردم بگذاریم این است که سیاره زمین تنها خانه ماست و می‌خواهیم آن را حفظ کنیم.»

بیل نلسون در توییتر فعال است

برخلاف مدیر سابق ناسا، استیو ژورچیک که از توییتر دوری می‌کرد، حساب نلسون در این شبکه اجتماعی کاملا فعال است و نشان می‌دهد که او ارتباط نزدیکی با رسانه‌ها دارد. در بین صفحات توییتری که نلسون دنبال می‌کند، بسیاری از روزنامه‌نگارها، سردبیران و نشریه‌ها هستند که علوم و صنعت فضایی را پوشش می‌دهند. 

 ورزش و سرطان پروستات

بیل نلسون می‌گوید: «ورزش بخشی از زندگی من است.» او که یک دونده آماتور است، ظاهراً دوست دارد با نمایندگان کنگره که چندین دهه جوانتر از او هستند مسابقه دهد و درباره تناسب اندام خود با آنان شوخی کند. نلسون به روزنامه فلوریدا گفت که برای مراقبت از زانویش، همیشه روی چمن می‌دود. او همچنین حرکات کششی و دراز و نشست انجام‌ می‌دهد، رژیم غذایی سالمی را دنبال می‌کند و به طور مرتب از سبزیجات استفاده می‌کند.

ورزش و سرطان پروستات
سناتور بیل نلسون قبل از شروع دویدن/ امتداد ساحل در جزیره آملیا

همچنین بیل نلسون در جولای 2015، پس از تشخیص سرطان پروستات تحت عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان موفق به مهار سرطان او شدند.

عملکرد بیل نلسون در ناسا چگونه است؟

برخی خبرگزاری‌ها می‌گویند که بیل نلسون تا به حال عملکرد بسیار خوبی در ناسا داشته است.

مدیر قبلی ناسا چه کسی بود؟

استیو ژورچیک مدیر موقت ناسا و منتخب جو بایدن بود اما مدیر اصلی قبل از او، جیم برایدن‌اشتاین، منتخب دونالد ترامپ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *