مجله اینترنتی

برندگان مسابقه عکاسی پرندگان مشخص شدند؛ از جدال دو سیاه‌خروس تا پرواز بر فراز ابرها

برندگان بزرگ‌ترین مسابقه عکاسی پرندگان جهان مشخص شدند که در آن تصاویر شگفت‌انگیزی از یک پرنده مگس‌خوار در حال پرواز در کنار قطرات آب تا نمایی فوق‌العاده نزدیک از یک شاه‌پنگوئن ثبت شده است.

مسابقه امسال بیش از 20 هزار شرکت‌کننده از سراسر جهان را به خود جلب کرد و رقابت آن در 8 دسته‌بندی مختلف برای بزرگسالان انجام شد که شامل مواردی از جمله بهترین پرتره، پرندگان در محیط، توجه به جزئیات و سیاه و سفید می‌شود. همچنین سه رده مجزا برای عکاسان نوجوان در نظر گرفته شده که بر گروه‌های سنی حداکثر تا 8 سال، 9 تا 13 سال و 14 تا 17 سال تمرکز دارد.

برنده اصلی مسابقه عکاسی پرندگان

مسابقه عکاسی

عکاس نروژی، «ارلند هاربرگ»، جایزه اصلی مسابقه امسال را دریافت کرد. او عکسی با ترکیب‌بندی زیبا از کوه‌های پوشیده از برف Tysfjord در استان نوردلاند این کشور را به نمایش گذاشت که در آن (تصویر زیر) نوعی پرنده به نام «باقرقره پرپای صخره» (Rock ptarmigan) در حال اوج گرفتن در میان صخره‌ها است.

هاربرگ درباره عکس خود توضیح می‌دهد:

«تقریبا به قله رسیده بودم که چند ptarmigan را دیدم که در حال عبور از بین صخره‌ها بودند، جایی که باید پوشش گیاهی پراکنده‌ای را آشکار کرده بود. سپس از پشت یک صخره، یک سر کوچک ظاهر شد و چند ثانیه بعد پرنده به پرواز درآمد تا منظره‌ای از کوه‌ها و آبدره‌ها در پس‌زمینه آن شکل بگیرد.»

یکی دیگر از عکس‌های قابل توجه مسابقه عکاسی امسال توسط یک عکاس آمریکایی به نام «پیتر ایزمرت» گرفته شده است. ایزمرت چندین روز را صرف گرفتن این عکس (تصویر زیر) جذاب کرده که دو «سیاه‌خروس» (sage-grouses) را در حال مبارزه با یکدیگر نشان می‌دهد.

مسابقه عکاسی

او درباره عکس خود توضیح می‌دهد:

«نیمه‌های شب وارد مخفیگاه خود شدم و سعی کردم تا قبل از ساعات اولیه صبح، به بهترین شکل ممکن بخوابم. هنگام اولین نورهای روز، با صداهای مهیبی که توسط خروس‌های نر ایجاد می‌شد بیدار شدم و شاهد تماشای نمایش غیرمعمول آن‌ها و این نبرد خاص بودم.»

این مسابقه تمرکز زیادی به حفاظت پرندگان دارد و بخشی از درآمد خود را به خیریه‌ای با نام Birds on the Brink اهدا می‌کند که بر حفاظت از زیستگاه پرندگان سراسر جهان متمرکز است. سایر عکس‌های این مسابقه عکاسی را در گالری زیر می‌توانید مشاهده کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *