مجله اینترنتی

این سگ رباتیک بدون دخالت انسان با تفنگ به اهدافش شلیک می‌کند [تماشا کنید]

ویدیوی رباتی به شکل سگ که یک اسلحه جنگی به پشت آن وصل شده و ظاهرا به‌صورت خودکار به طرف اهدافش شلیک می‌کند، این روزها در اینترنت دست به دست می‌شود. ولی ویدیوی این سگ رباتیک در واقع جدید نیست و بررسی دقیق‌تر آن نشان می‌دهد که به‌صورت همزمان با یک خبر خوب و یک خبر بد روبرو هستیم.

به گزارش خبرگزاری ورج، بررسی‌ها نشان داده که این ویدیو اولین بار در ماه مارس از سوی «الکساندر آتامانوف»، بنیان‌گذار یک شرکت موتور پرنده روسی منتشر شد. اگر به خود ربات نگاه کنیم، می‌توانیم ببینیم که با یک ربات Unitree معمولی طرفیم که یک سلاح روی آن قرار گرفته است. با این حال، مشخص نیست که خود ربات شلیک‌ها را انجام می‌دهد یا کنترل آن از سمت اپراتور انجام می‌شود.

بررسی دقیق‌تر صفحه فیسبوک او نشان می‌دهد که ما احتمالا نه با یک محصول بلکه با رباتی طرف هستیم که برای سرگرمی ساخته شده است. چرا؟ چون با نگاه دقیق به تصویر باکیفیتی که از این ربات در صفحه شخصی او منتشر شده، می‌توان نشان مشخصی را روی آن دید که نام خانوادگی آتامانوف رویش نوشته شده است.

سگ رباتیک

آتامانوف همچنین در سال 2019 ویدیوی دیگری را منتشر کرده بود که تفنگی تقریبا شبیه تفنگ این ربات را در دست داشت و دقیقا همین نشان خاص روی بازویش دیده می‌شد. در ماه فوریه 2022، یعنی یک ماه قبل از انتشار ویدیوی این ربات، او همچنین تصویر دیگری از خودش و ربات Unitree را منتشر کرده بود.

از سوی دیگر، او علاقه زیادی به سروکله زدن با تجهیزات نظامی دارد و این احتمال دور از ذهن نیست که از سر علاقه شخصی این ترکیب ترسناک را به وجود آورده باشد. با این حال، خبر بد این است که ربات موجود در این ویدیو اولین نمونه از ربات‌هایی که سلاح جنگی دارند، نیست.

سگ رباتیک جنگی ایده جدیدی نیست

سگ رباتیک Ghost Robotics
سگ رباتیک Ghost Robotics

اکتبر سال 2021 شرکت Ghost Robotics از یک محصول واقعی رونمایی کرد که یک سگ رباتیک با سلاحی بر پشت آن بود. این ربات خطرناک برای استفاده‌های مشخص و نظامی طراحی شده بود. در یک نمونه دیگر، ارتش فرانسه، آوریل پارسال از ربات Spot شرکت بوستون داینامیکس در سناریوهای جنگی استفاده کرد اما مدعی بود که روی آن سلاح مشخصی قرار نداده است.

اگر سریال Black Mirror را دیده باشید، احتمالا با دیدن ویدیوی بالا به یاد یکی از ایده‌های خاص این سریال افتاده‌اید. همان‌طور که حالا در جنگ‌ها از حملاتی پهپادی استفاده می‌شود، ظاهرا دیر یا زود باید منتظر باشیم تا سگ‌های رباتیک جنگی هم به کار گرفته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *