مجله اینترنتی

اولین پرواز آزمایشی بمب‌افکن پیشرفته و بومی H-20 چین احتمالا به‌زودی انجام می‌شود

دو رسانه چینی که یکی از آن‌ها وابسته به دولت است، در گزارش‌هایی اعلام کرده‌اند که این کشور احتمالا به زودی برای اولین بار نسل بعدی بمب‌افکن پیشرفته خود موسوم به H-20 را آزمایش می‌کند. این بمب‌افکن از آن جهت اهمیت دارد که به‌طور کامل توسط خود چین طراحی و ساخته شده و می‌تواند شرایط استراتژیک منطقه آسیا-اقیانوسیه را تغییر دهد.

رسانه دولتی Global Times در گزارشی اعلام کرده که یک مقام مسئول در قرارگاه آزمایش‌های هوایی چین (CFTE) به یکی از مسئولان دولتی گفته آن‌ها در حال آماده شدن برای آزمایش یک هواپیمای جدید هستند. همچنین در مقاله دیگری در وب‌سایت خبری Guancha به اطلاعیه‌ای در اکانت پیام‌رسانی CFTE در وی‌چت اشاره شده است. این گزارش هم از بازدید مقام دولتی از CFTE حکایت دارد اما در آن از توسعه یک نوع هواپیمای خاص و بااهمیت برای این کشور یاد شده است. اگرچه لحن این گزارش عمداً مبهم در نظر گرفته شده، اما یک هواپیمای استراتژیک و با اهمیت تاریخی را توصیف می‌کند که به راحتی می‌تواند H-20 باشد.

بمب‌افکن H-20

در گذشته دیده بودیم که چین از H-20 به عنوان یک پروژه استراتژیک یاد می‌کند. این کشور معمولا اطلاعات مربوط به اولین پرواز هواپیماهای خود را به اشتراک نمی‌گذارد، اما برخورد با پروژه H-20 به طور کلی با بقیه پروژه‌های ارتش چین متفاوت بوده است.

بمب‌افکن H-20 چین قبلا دیده شده بود

پکن قبلا در ویدیویی برای جذب نیروهای جدید برای ارتش آزادی‌بخش چین اولین رندر بمب‌افکن H-20 را به نمایش گذاشت. البته این ویدیو جنگنده آن‌ها را از زیر یک پارچه نشان داده بود، اما می‌شد شباهت‌هایی را با B-2 Spirit آمریکا و نسل بعدی B-21 Raider مشاهده کرد.

بمب‌افکن H-20

پیش از این تیزر، ویدیوی دیگری از سوی شرکت هوایی دولتی AVIC منتشر شده بود که دوباره این رندر کامپیوتری بمب‌افکن H-20 را از زیر یک پرده نشان می‌داد. در آن زمان هم بسیاری از کاربران از شباهت این هواپیما به B-21 نورتروپ گرومن گفته بودند.

البته گفتنی است که هیچ یک از این دو ویدیو رسما به نام H-20 اشاره نکرده‌اند و در مجموع اطلاعات زیادی از این بمب‌افکن پیشرفته در دسترس نیست. با این حال، گزارش‌ها می‌گویند که مهندسان چینی در سال 2011 طراحی این جنگنده را با باله‌های مافوق صوت و احتمالا چهار موتور نهایی کردند. حالا باید منتظر بمانیم تا ببینیم این هواپیما بالاخره چه زمانی آزمایش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *