مجله اینترنتی

امروز در فضا: ناسا مأموریت آپولو- ۲۰ را لغو کرد

۴ ژانویه ۱۹۷۰، ناسا مأموریت آپولو- ۲۰ را لغو کرد. این تصمیم دقیقاً ۶ ماه پس از انجام مأموریت آپولو- ۱۱ که در آن «باز آلدرین» و «نیل آرمسترانگ» به‌عنوان اولین انسان‌ها قدم بر سطح ماه گذاشتند، گرفته‌ شد.

«جان اف. کندی»، رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای اینکه به هدف خود در رابطه با فرود روی ماه، قبل از اتمام دهه شصت برسد، بودجه‌ای برای ساخت پانزده موشک ساترن ۵ به ناسا اهدا کرد.

در ژانویه ۱۹۶۹ که فضانوردان آپولو- ۱۱ در مسیر اولین فرود روی ماه بودند، مدیر وقت ناسا، «توماس پین»، تصمیم به راه‌اندازی کارگاه APP، به‌عنوان ایستگاه فضایی آزمایشی در مدار زمین گرفت.

با سخت‌تر‌شدن شرایط مالی انجام این کار و با توجه به هزینه‌های زیاد برنامه آپولو، مدیر ناسا اعلام کرد که موشک ساترن ۵ برنامه‌ریزی‌شده برای پرتاب آپولو- ۲۰، قرار است کارگاه ‌APP را راه‌اندازی کند. در فوریه ۱۹۷۰، ناسا APP را به‌عنوان اسکای لب طراحی کرد و آن را در ۱۹۷۳ به‌راه انداخت.

تصویری از اسکای لب در مدار

با شکست آپولو- ۱۳ و محدودیت‌های بیشتر بودجه، ناسا مجبور شد آپولو- ۱۸ و ۱۹ را نیز لغو کند. بدین‌ترتیب آپولو- ۱۷ آخرین مأموریت به ماه بود.

اکنون دو موشک ساترن ۵ که برای این مأموریت‌ها برنامه‌ریزی شده بودند، بدون استفاده مانده‌اند و در موزه ایالات متحده نگهداری می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *