مجله اینترنتی

امروز در فضا: فضاپیمای نیر شومیکر روی سیارک اروس فرود آمد

۱۲ فوریه ۲۰۰۱، ناسا فضاپیمایی را روی سیارکی فرود آورد. پس از چهار سال مأموریت، نیر شومیکر روی سیارک اروس ۴۳۳ در نزدیکی زمین فرود آمد.

فضاپیمای نیر شومیکر

این فضاپیما اولین مأموریت علمی به‌سوی یک سیارک بود و در ۱۴ فوریه ۲۰۰۰ در مدار اروس قرار گرفت. نیر شومیکر یک سال در مدار سیارک کاوش کرد. این فضاپیما ابتدا یک بار به دور زمین چرخید تا سرعت لازم را کسب کند و سپس به‌سمت اروس حرکت کرد.

وزن کاوشگر روی زمین به ۴۹۵ کیلوگرم می‌رسید و با سرعت تقریبی ۷ مایل در ساعت روی سیارک نشست. شکل فضاپیما مانند یک قوطی باریک بود که بالای آنتنی بشقابی با ۴ صفحه خورشیدی قرار داشت.

فضاپیما برای نشستن طراحی نشده‌ بود و از آنجایی که عملیات نشستن بر سنگ آسمانی تاکنون انجام نگرفته‌ بود،‌ اجرای این مانور بسیار حساس محسوب می‌شد. عملیات نشستن روی اروس با روشن‌کردن مجموعه‌ای متشکل از ۶ راکت و کاهش سرعت و نزدیکی به سطح سیارک از ۲۵ کیلومتری آن آغاز شد.

نیر در زمانی‌که روی مدار اروس قرار داشت، به تهیه عکس‌هایی از سطح آن پرداخت. مأموریت کاملاً موفقیت‌آمیز بود و نیر شومیکر تاکنون حدود ۱۶۰ هزار عکس از اروس تهیه کرده‌ است.

درباره سیارک اروس

این سیارک نزدیک به زمین که نام آن از نام یک الهه عشق یونانی گرفته شده است، هر ۱.۸ سال یک بار به دور خورشید می‌‌چرخد. نام سیارک به‌دلیل قلبی شکل‌بودن آن انتخاب شده است.

تصویری از سیارک اروس

اروس یک سیارک کوچک به ابعاد ۴۰x۱۴x۱۴ کیلومتر است که دره‌‌ها، تخته‌‌سنگ‌‌ها، دهانه‌‌ها و افق‌‌های ناهمواری دارد. شکل و مقیاس اروس همان‌طور که از ابعادش پیداست، بسیار کوچک است.

دستاوردهای نیر شومیکر

براساس اطلاعات نیر شومیکر، دانشمندان اطلاعات مهمی در مورد اروس به‌دست آورده‌ا‌ند. ازجمله اینکه اروس احتمالاً از جرم سیاره‌مانندی جداشده و ترکیبات بنیادی آن مشابه با سنگ‌های اولیه منظومه‌ شمسی است.

علاوه بر تصاویر سایه‌‌روشن نمایشی، تصاویر سه‌‌بعدی فضاپیما از سیارک، اندازه‌‌گیری‌‌های مهمی از ساختار و زمین‌‌چهر سیارک اروس و سرنخ‌‌هایی از منشأ این قطعه بسیار کوچک ارائه کرد.

نیر شومیکر همچنین سطح، مدار، جرم، ترکیبات و حوزه مغناطیسی سیارک را نیز مطالعه کرد.
دانشمندان درباره امکان تلاش برای بازیابی دوباره نیر شومیکر می‌اندیشند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *