مجله اینترنتی

امروز در فضا: اولین پرتاب آزمایشی موشک ساترن ۱ توسط ناسا

ساترن ۱، اولین موشک باربری تولید شده توسط ایالات متحده بود که برای پرتاب محموله‌های بزرگ و سنگین به فراتر از مدار زمین طراحی شد.اولین پرواز آزمایشی این موشک‌ها در ۲۷ اکتبر ۱۹۶۱ انجام شد.

ساترن ۱ در مقایسه با موشک‌های آن زمان بزرگتر بود. موشک ژوپیتر- سی که اولین ماهواره آمریکایی را سه سال قبل از این پرتاب به مدار زمین رساند، سه برابر کوچیکتر از ساترن بود و میزان نیروی رانشی که ساترن ۱ می‌توانست تولید کند نیز بیش از ده برابر ژوپیتر- سی بود. ساترن با سوخت هیدروژن مایع کار می‌کرد و دارای سیستم هدایت و کنترل نیز بود.

با وجود اینکه اولین پرواز این موشک کمتر از یک ساعت طول کشید، بدون مشکل خاصی بود. موشک پس از پرتاب از کیپ کارناوال به ارتفاع ۸۵ مایلی رسید و با پروازی ۱۵ دقیقه‌ای در اقیانوس اطلس سقوط کرد.

تنها مشکل این پرواز، خاموشی موتورهای آن به‌ اندازه ۱.۶ ثانیه بود که مسئله مهمی محسوب نمی‌شد. دلیل آن نیز وجود بیش از حد اکسیژن مایع در موشک اعلام شد.

ده عدد از این موشک‌ها به‌طور آزمایشی و هر کدام با حمل محموله‌های گوناگونی به فضا پرتاب شدند. ساترن ۱ راه را برای توسعه بالابرهای فوق سنگین مثل ساترن ۵، که اولین انسان‌ها را در برنامه آپولو به فضا برد، باز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *