مجله اینترنتی

امروز در فضا: اولین ماموریت شاتل فضایی دیسکاوری آغاز شد

۳۰ آگوست ۱۹۸۴ (۱۳۶۳/۰۶/۰۸) بود که شاتل فضایی دیسکاوری برای نخستین ماموریت خود، اس‌تی‌اس-۴۱-دی (STS-41-D) به فضا پرتاب شد.

شاتل‌های فضایی نخستین فضاپیماهایی بودند که قابلیت استفاده مجدد از آن‌ها امکان‌پذیر بود. این نوع از فضاپیماها می‌توانستند دفعات متعددی به فضا پرتاب شوند و دوباره سالم به زمین بازگردند.

شاتل‌ها امکان حمل تا ۷ سرنشین‌ و ۲۵ تُن بار و به‌سر بردن مدت زمان بیشتری در مدار را داشتند و مجهز به تجهیزاتی بودند که توانایی به‌ دام انداختن، تعمیر و قرار دادن ماهواره‌ها در فضا را دارند.

شاتل فضایی دیسکاوری جزو سه شاتل ناسا که دچار سانحه نشدند، محسوب می‌شود.

این شاتل در سال ۲۰۱۱ به‌علت هزینه‌های زیادی که پرتاب آن‌ به همراه داشت، بازنشسته شد. دیگر شاتل‌های ناسا نیز دچار همین سرنوشت شدند.

دیسکاوری طی فعالیت‌های خود ۳۹ ماموریت را به اتمام رساند که اس‌تی‌اس-۴۱-دی اولین آن‌ها بود.

این ماموریت که با تاخیر دوماهه انجام می‌شد، شامل شش سرنشین بود که یکی از آن‌ها دومین زن آمریکایی، پس از سالی راید محسوب می‌شد که در ماموریت‌های ناسا پرواز می‌کرد.

هدف این ماموریت که حدود شش روز طول کشید، مستقر کردن سه ماهواره ارتباطی- تجاری و یک پنل خورشیدی بود که با موفقیت به اتمام رسید.

تصویر بالا: عکس سرنشینان اس‌تی‌اس-۴۱-دی، هنری هارتسفیلد(فرمانده ناو)، مایکل کوتس (خلبان)، جودیت رزنیک، استیون هاولی، مایک مولان و چارلز دی واکر (متخصصین ماموریت).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *