مجله اینترنتی

امروز در فضا: اولین زن آفریقایی- آمریکایی که به فضا رفت

ناسا در سال‌های اولیه خود، زنان و رنگین پوستان را برای رفتن به فضا انتخاب نمی‌کرد. تا سال ۱۹۸۳ هیچ زنی توسط ناسا به فضا فرستاده نشده بود. اولین مرد آفریقایی- آمریکایی نیز در ماموریت بعدی آن سال پرواز کرد.

تا اینکه نه سال بعد و در ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۲، ناسا سرانجام یک زن آفریقایی- آمریکایی را برای پرواز به فضا انتخاب کرد.

زندگی‌نامه

می کارول جیمسون، مهندس شیمی آموزش‌دیده و پزشک دارای مجوز بود که قبل از درخواست فضانوردی‌اش، در سپاه صلح خدمت می‌کرد.

پروازهای فضایی سالی‌راید، اولین زن فضانورد و گویون بلوفورد، اولین رنگین پوست فضانورد، الهام بخش جمیسون برای فضانوردی شده بود.

جمیسون اولین‌بار در اکتبر ۱۹۸۵ برای برنامه آموزش فضانوردان اقدام کرد. اما ناسا انتخاب نامزدهای جدید را پس از فاجعه شاتل چلنجر در سال ۱۹۸۶ به تعویق انداخت تا یک سال بعد و در سال ۱۹۸۷، از بین ۲۰۰۰ متقاضی مای جمیسون را به‌عنوان متخصص ماموریت STS- 47 برگزیند.

درباره ماموریت اس‌تی‌اس- ۴۷

این ماموریت که دومین ماموریت شاتل فضایی اندور محسوب می‌شد، ماموریتی مشترک بین ناسا و آژانس توسعه فضایی ملی ژاپن بود.

تصویری از می جمیسون در ماموریت اس‌تی‌اس- ۴۷ شاتل فضایی اندور

هدف این ماموریت، بررسی آزمایش‌های زیستی و علوم موادی مانند شیشه، سرامیک، فلزات، آلیاژها و اندازه‌‎گیری شتاب بود. آزمایشات زیستی شامل بررسی سلامت انسان و رفتار حیواناتی مانند ماهی کپور، سلول‌های گیاهی و جنین مرغ، مگس، قارچ، قورباغه و… می‌شد که توسط متخصصین ماموریت مورد آزمایش قرار گرفت.

بازنشستگی

ماموریت اس‌تی‌اس- ۴۷ آخرین پرواز جمیسون بود. او شش سال پس از آن نامه بازنشستگی خود از ناسا را نوشت و درحال حاضر استاد دانشگاه کرنل در ایالات متحده است، زیرا تدریس و مربیگری یکی دیگر از رویاهای جمیسون بود که در پی محقق کردن آن بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *