مجله اینترنتی

آیا سطح بالای هورمون تستوسترون منجر به موفقیت مردان می‌شود؟

عقیده‌ای عمومی وجود دارد که سطح تستوسترون جایگاه اجتماعی و میزان موفقیت‌های مردان را تعیین می‌کند. با این حال، تحقیقی تازه می‌گوید تاثیر این هورمون بر فرصت‌های زندگی مردان احتمالا خیلی کمتر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌کردیم.

پژوهشگران دانشگاه «بریستول» با بررسی نمونه‌های موجود از بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بزرگسال بریتانیایی دریافته‌اند که گونه‌های ژنتیکی خاص و متفاوتی در مردان و زنان در افزایش سطح تستوسترون تاثیرگذارند. محققان بررسی کردند تا ببینند این گونه‌های ژنتیکی با وضعیت اقتصادی و اجتماعی افراد شامل میزان درآمد، سطح تحصیل، وضعیت اشتغال، محرومیت و وضعیت کلی سلامتی آن‌ها ارتباطی داشته است یا نه.

نتیجه این بود که مشابه تحقیقات قبلی مردانی که سطح بالاتری از این هورمون را داشتند درآمد بالاتری به دست می‌آورند و در مناطق برخوردارتری زندگی می‌کنند. احتمال داشتن مدرک دانشگاه و شغل مهارت محور در این دسته از افراد بیشتر است. از آن طرف، افزایش سطح تستوسترون در زنان با کاهش جایگاه اقتصادی و اجتماعی از جمله به لحاظ کاهش سطح درآمد، زندگی در مناطق محروم و کاهش شانس دریافت مدرک دانشگاه مرتبط است.

این مطالعه هم مثل مطالعات قبلی نشان داد که افزایش سطح تستوسترون به سلامتی بهتر در مردان و مشکلات سلامتی در زنان مرتبط است. تستوسترون مردان را ریسک‌پذیرتر می‌کند. با این حال، شواهد ناچیزی بر این موضوع دلالت داشت که گونه‌های ژنتیکی تستوسترون بر جایگاه اقتصادی اجتماعی افراد تاثیر می‌گذارد. محققان می‌گویند هیچ کدام از گونه‌های ژنتیکی مرتبط با تستوسترون در مردان و زنان بر هیچ یک از جنبه‌های جایگاه اقتصادی اجتماعی، سلامت و ریسک‌پذیری افراد تاثیری نمی‌گذارد.

البته از آن‌جایی که پژوهشگران گونه‌های ژنتیکی کمتری را در ارتباط با تستوسترون در زنان شناسایی کردند، دقت تحقیقات آن‌ها به اندازه مطالعه روی مردان نبود. در نتیجه، این احتمال وجود دارد که تستوسترون اثر نسبتا کوچکی بر جایگاه اقتصادی اجتماعی زنان داشته باشد.

با توجه به این موضوع، نمی‌توان تشخیص داد که تستوسترون بالا موجب موفقیت افراد می‌شود یا اینکه افراد موفق تستوسترون بالایی دارند. در حقیقت اینکه کدام عامل دیگری بوده، بطور دقیق مشخص نیست.

ولی نتایج بررسی‌های ژنتیکی به وضوح نشان می‌دهند که تحقیقات قبلی درباره تستوسترون مردان احتمالا تحت تاثیر فاکتورهای دیگری از جمله اثر جایگاه اقتصادی اجتماعی بر تستوسترون بوده است. نتایج پژوهش اخیر نشان می‌دهد با وجود باورهای قدیمی پیرامون تستوسترون، این هورمون احتمالا برای موفقیت در زندگی اهمیت بسیار کمتری نسبت به تحقیقات قبلی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *